Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Termene de prescriptie in materie contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Termene de prescriptie in materie contraventionala

care este actul normativ prin care se stipuleaza ca daca nu ai primit procesul verbal de contraventie in termen de 30 zile se declara nul.va multumesc
Art. 14. - (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.
(OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor)

[ link extern ] /