Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... interfon obligatoriu?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

interfon obligatoriu?

Buna seara,
"seful de scara" a luat decizia de a instala interfon, a facut un tabel de mina, cu semnaturi din usa in usa; vecinii de la alta scara si-au pus, deci si noi trebuie sa avem repede neaparat. Nu conteaza ca sunt restantieri si ca urmeaza luni de iarna, costuri la caldura...
Presedintele asociatiei nu stie nimic, administratora (neastestata de primarie) n-a afisat nimic in acest sens, despre costuri, posibilitati de plata, costuri pentru service lunar, etc.
Consider ca pe aceasta scara sunt alte prioritati, avind in vedere ca avem geamuri sparte, igienizare nu s-a facut de mai bine de 15 ani; cu banii de pe interfon s-ar rezolva macar o varuiala. Toate inainte cu doua zile inainte de adunarea generala, aminata de acum doua saptamini, din lipsa de cvorum.
Deci, daca nu platesc pt interfon ce se intimpla? mai pot intra in bloc? sa ajung la locuinta mea?
Oare cit costa o usa cu senzori?
Nu sunteti obligata sa aveti interfon, chiar daca toti ceilalti ar avea.... Va trebui sa intrati folosind o cheie sau codul iar cei care va viziteaza nu vor putea intra decat daca vor sti codul, daca va spun ora la care vin si coborati sa le deschideti sau va intelegeti cu un vecin care va avea interfon sa deschida si celor care va cauta... In alta ordine de idei, daca geamurile sunt - de regula - sparte - nu are sens sa cheltuiti pt interfon: oricine poate deschide "pe interior", daca geamul e spart in apropierea yalei (sau il poate sparge)... Exista blocuri destule care au interfon, dar care nu functioneaza din cauza celor care le distrug. Interfonul nu ofera o protectie deosebita: exista prea multe persoane care deschid fara a se interesa cine si de ce suna. Multi deschid usa - prin interfon - oricui spune ca a venit cu reclame, ca vrea sa vanda... capre etc.
Vecinii de pe o "scara" se pot intelege sa execute unele lucrari fara acordul asociatiei, dar sa plateasca din "fondul scarii" sau din banii plati special de toti vecinii...
Nu sunteti obligata sa fiti de acord cu instalarea interfonului si nu veti avea aparat in casa daca totusi se instaleaza pe scara. Deobicei aceasta instalare de interfon este insotita de montarea unui amortizor la usa si a unei broaste yala a caror utilitate e lesne de inteles. In cazul in care se semneaza si un contract de service cu firma care a instalat interfonul, abia atunci veti fi obligata sa platiti partea care va revine (dar numai pentru service-ul aferent partii mecanice din instalatie, recte amortizor si yala. Daca se face un service complet Dv. nu platiti partea care se refera la aparatul din casa, pentru ca nu l-ati avea). In cazul in care nu se face contract de service si yala se strica platiti de asemenea partea ce va revine din costul reparatiei. Deci una peste alta mai avantajos este sa va puneti interfon chiar daca el nu mai reprezinta mare lucru in ziua de azi, motivele au fost expuse mai sus.
Acum //deh!...fiecare locatar crede ca ceva ...sau altceva...este prioritar de facut pe acea scara. Dar trebuie sa privim scara ca pe o alta locuinta de-a noastra. Daca ne-am apuca sa amenajam casa cu ce am incepe? Montam usa si o inchidem sau ne apucam sa zugravim, sa punem geamuri si abia la sfarsit montam si inchidem si usa?
elga50, moderator
Interfonul se pune pt ca e frig; deci sa fiu de acord cu instalarea interfonului, sa platesc pt el, dar sa raminem in continuare fara geamuri si cu o mizerie crunta pe scara? nu cred ca pot fi de acord; mai mult, sunt restantieri pe scara si urmeaza luni de iarna; acestia cum vor plati?
La mine in bloc urmeaza sa se monteze un interfon cu inchiderea/deschiderea usii prin cartela magnetica.Daca nu doresc montarea interfonului in apartament,si obtez numai pentru cartela magnetica,sunt obligat sa platesc interfonul?De ce nu doresc acest lucru?Am doua garsoniere pe aceiasi palier.Multumesc anticipat
dborsanu a scris:

Buna seara,
"seful de scara" a luat decizia de a instala interfon, a facut un tabel de mina, cu semnaturi din usa in usa; vecinii de la alta scara si-au pus, deci si noi trebuie sa avem repede neaparat. Nu conteaza ca sunt restantieri si ca urmeaza luni de iarna, costuri la caldura...
Presedintele asociatiei nu stie nimic, administratora (neastestata de primarie) n-a afisat nimic in acest sens, despre costuri, posibilitati de plata, costuri pentru service lunar, etc.
Consider ca pe aceasta scara sunt alte prioritati, avind in vedere ca avem geamuri sparte, igienizare nu s-a facut de mai bine de 15 ani; cu banii de pe interfon s-ar rezolva macar o varuiala. Toate inainte cu doua zile inainte de adunarea generala, aminata de acum doua saptamini, din lipsa de cvorum.
Deci, daca nu platesc pt interfon ce se intimpla? mai pot intra in bloc? sa ajung la locuinta mea?
Oare cit costa o usa cu senzori?
daca presedintele si "administratorul" neatestat de primarie nu stiu nimic despre acest subiect, atunci cu cine face firma de inbterfoane contractul de intretinere si reparatii, acesta fiind obligatoriu sa fie semnat de asociatie si firma ?
daca administratorul nu este atestat, cum de a fost angajat de asociatie, atestatul fiind obligatoriu. de vina pentru situatia aceasta este comitetul executiv al blocului
referitor la costuri, veti plati cota parte din toata instalatia de interfonie, nu insa si instalarea interfonului in casa (montaj+aparat).
pentru a evita un raspuns rautacios din partea a doua persoane de pe acest forum referitor la ce am subliniat mai sus, am sa precizez ca este aceeasi situatie ca a celor debransati de la incalzire si care au centrale de apartament ... desi nu beneficiaza de serviciile radet, sint obligati sa plateasca reparatii si pierderi la instalatiile de incalzire si de apa calda.