avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... interfon obligatoriu?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

interfon obligatoriu?

Buna seara,
"seful de scara" a luat decizia de a instala interfon, a facut un tabel de mina, cu semnaturi din usa in usa; vecinii de la alta scara si-au pus, deci si noi trebuie sa avem repede neaparat. Nu conteaza ca sunt restantieri si ca urmeaza luni de iarna, costuri la caldura...
Presedintele asociatiei nu stie nimic, administratora (neastestata de primarie) n-a afisat nimic in acest sens, despre costuri, posibilitati de plata, costuri pentru service lunar, etc.
Consider ca pe aceasta scara sunt alte prioritati, avind in vedere ca avem geamuri sparte, igienizare nu s-a facut de mai bine de 15 ani; cu banii de pe interfon s-ar rezolva macar o varuiala. Toate inainte cu doua zile inainte de adunarea generala, aminata de acum doua saptamini, din lipsa de cvorum.
Deci, daca nu platesc pt interfon ce se intimpla? mai pot intra in bloc? sa ajung la locuinta mea?
Oare cit costa o usa cu senzori?
Probleme ale AP:
1. Lipsa contract pt spatiul in care functioneaza Asociatia (balconul administratorei, care mai administreaza si alte asociatii in acelasi spatiu). Pe listele de plata exista chirie spatiu, platita de locatari pe nr persoane, desi contract nu exista.
2.Lipsa cenzor, listele de plata nu sunt verificate si semnate de acesta.
3. Adunarea generala nu s-a tinut de pe vremea asociatiei de locatari. A existat o tentative de a se tine in oct 2008, din cauza organizarii nu s-a putut tine nici dupa reconvocare, lipsa de cvorum (la prima intrunire simbata ora 17 au fost prezenti 34 din 120, iar la a doua convocare, duminica ora 16 au fost prezenti 17 din 120 proprietari. La sedinta am aflat ca se voia alegerea Comitetului executiv; ordinea de zi nu a fost afisata pentru nici una din cele doua tentative”
4. Administrator neatestat de Primarie; repartizarea cheltuielilor nu se face conform normelor legale, lucru constatat de Primarie si pus in vedere adm; listele de plata nu respecta norma legala; pentru aceasta adm a primit “indrumare metodologica” de la serviciul specializat al Primariei
5.Lipsa cont bancar pt Asociatia de proprietar
6.Semnarea contractelor in numele asociatiei (de competenta presedintelui asociatiei); detinerea stampilei, ce ar trebui sa fie la presedinte. Ex. semnarea contractului pentru instalare interfon, fara a exista o selectie de oferte si o analiza a oportunitatii instalarii acestuia, in conditiile in care exista restantieri cu sume mari, restante si penalitati. Oare cum vor plati acestia?
7.Penalitati la funizori pt Asociatie ce depasesc valoarea facturii

Am convocat pt miine dupa-masa o sedinta doar cu proprietarii de pe scara mea, urmind ca dupa sedinta pe fiecare scara sa urmeze iar convocarea adunarii generale.
Ordinea de zi

1.Raportarea consumului de apa/plata pierderilor
2.Repartizarea cheltuielilor conform normelor legale
3.Intrarea in legalitate: cont bancar, contract spatiu
4.Contracte individuale cu Salubris
5.Probleme administrative: burlane, izolare tevi subsol, igienizare, deratizare, etc
6.Alte probleme sesizate de proprietari

Gresit.Se pare ca multi care dau sfaturi, nu cunosc legislatia in vigoare.Usa de la intrare in scara, trebuie sa permita accesul tuturor locatarilor din scara respectiva, fara nici o restrictie.Instalarea interfonului cu cod sau card este optional si este o imbunatatire a confortului conditiilor de locuit, nicidecum nu este o intretinere sau reparatie.Pentru aceasta imbunatatire nu sunt obligati sa plateasca locatarii care nu doresc aceste imbunatatiri.Cei care doresc aceste imbunatatiri sunt obligati sa nu ingradeasca accesul celorlalti locatari si in functie de tipul de inchidere al usii trebuie sa le puna la dispozitie celorlalti locatari coduri sau carduri de acces fara ca acestia sa plateasca nimic.Atentie cei care se trezesc si vorbesc fara sa cunoasca aceste aspecte, sa se abtina pana se pun la punct cu legislatia.
Si care ar fi aceasta legislatie?
Dv. cui raspundeti, ca ultimul mesaj a fost scris in 22.10.2008?
Legislatia este exact aia pe care trebuia sa o aveti in vedere absolut toti care ati raspuns gresit la intrebarea lui dborsaru. Era vorba de legislatia care prevede obligatiile proprietarilor de imobile. Caci la asta trebuia sa va raportati. Iar aici in aceasta legislatie imbunatatirile pentru sporirea confortului (asa cum este si instalarea unui interfon) nu constituie obligatie. Doar reparatiile imobilului intra in obligatiile comune. Apoi instalarea unei bloaste sau yale care sa inchida usa scarii fara acceptul in unanimitate al tuturor proprietarilor imobilului este infractiune daca proprietarii care nu doresc instalarea broastei si a yalei. Daca cineva refuza aceasta instalare si daca ceilalti totusi o doresc o pot face insa au obligatia sa le ofere in mod gratuit celor care nu doresc instalarea accesul in casa scarii prin punerea la dispozitia acestora a dispozitivelor magnetice sau cheilor respective. Nu conteaza cand a fost ultimul mesaj ci conteaza ce prevede legea. Deci nu va mai dati cu parerea despre ce nu cunoasteti

elga50 a scris:

Si care ar fi aceasta legislatie?
Dv. cui raspundeti, ca ultimul mesaj a fost scris in 22.10.2008?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecini dificili!!! chega chega vrem sa punem interfon pe scara, iar o vecina care are apartamentul dat in chirie nu vrea sub nici o forma sa puna, adica sa dea bani. ea nefiind deranjata de ... (vezi toată discuția)
Pot fi obligat sa montez interfon in apartament? g.neacsa g.neacsa asociatia de locatari a incheiat un contract cu nu stiu ce firma si acum vine si-mi spune ca trebuie sa-l montez si sa-l platesc. deoarece nu am fost anuntat ... (vezi toată discuția)
Suportarea si repartizarea cheltuielilor pansela pansela Desi am contorizare individuala la toate serviciile , Asociatia de proprietari ma obliga la plata unei taxe de apartament fara sa imi livreze nici un ... (vezi toată discuția)