avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1122 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum ma afecteaza la pensie faptul ca lucrez doar patru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum ma afecteaza la pensie faptul ca lucrez doar patru ore pe zi?

Buna ziua.
Va rog sa-mi precizati conditiile in care ma va afecta la pensie, faptul ca in momentul de fata mi-a fost redus programul zilnic de lucru la 4 ore, momentan.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Simeona , utilizator 21:48, 9 Aprilie 2012
cg_vali a scris:

in primul rand ca nu ati citit tot ce am scris, in al doilea rand nu ai dreptate pentru stagiu complet de cotizare se ia in calcul vechimea in munca. vechime completa in munca inseamna 8 ore pe zi/ 40 ore pe saptamana.
Dupa logica dv. tudorvaleriu inseamna ca pot sa lucrez o ora pe zi si sa am vechime 1zi.
nu este asa, mai studiati. dar daca simtiti nevoia sa va contraziceti ma rog. atat am avut de zis.


pentru dl. alextomescu puteti intreba si la casa de pensii de care apartineti va va da acelasi raspuns
vechimea minima in munca pe care trebuie sa o aveti ca sa va pensionati este acum de 15 ani la limita da varsta


1. Tocmai ca am citit tot ce ati scris si mi-am dat seama ca nu cunoasteti bine legislatia si de aceea v-am si contrazis pentru a nu induce in eroare pe cel care a intrebat.

2. - In Codul muncii aparut in februarie 2003 scria asa:
Art.103
...
(3) În cazul salariatului care desfăşoară activitate în temeiul unui contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare la sistemul public de aasigurări sociale se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat conform legii.

- Prin OUG 65/2005 acest alineat a fost abrogat (asa cum a spus si colegul @Carp Mircea).

3. Asadar eu am studiat bine (si mai lucrez si in domeniu) si v-am contrazis nu pentru ca am simtit nevoia ci pentru ca nu aveti dreptate iar cei care asteapta un raspuns de la noi trebuie sa-l primeasca pe cel legal.

4. - La Casa de Pensii va primi acelasi raspuns corect si legal pe care l-am dat eu.
- Asa este, stagiul minim pentru pensionare de limita de varsta este de maximum 15 ani (in functie de data nasterii), dar nu aceasta a fost intrebarea pusa de user.
- Spor la citit Codul muncii si Legea 263/2010!
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Decembrie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc, domnulle @tudorvaleriu, pentru raspunsurile clare si la obiect.
Fata de cele ce le-ati spus, sugerez sa se citeasca si completarile de aici:

www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Luni, 9 Aprilie 2012
Simeona, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim part time si vechimea in munca Vilcu Gina Vilcu Gina Buna ziua .As dori sa stiu daca mai sunt in vigoare prevederile OUG 65/2005,astfel : \'\"Incepand cu data de 1 iulie 2005 , perioada in care o persoana a ... (vezi toată discuția)
C.m.cu 2 ore TANASE ILEANA TANASE ILEANA Buna ziua! O cunostinta, cu o vechime in munca de 25 de ani, la care contributia pt. pensie a fost la salariu mediu pe economie,acum nu mai are loc de ... (vezi toată discuția)
Am ieșit la pensie la 36 ani lucrați, 4 ani facultate si 10 ... Pensionarasoc Pensionarasoc Am ieșit la pensie la 36 ani lucrați, 4 ani facultate si 10 ani cu 2 ore pe zi ce punctaj primesc? (vezi toată discuția)