Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj prin concediere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj prin concediere

Buna ziua,

Sunt angajat la o companie x de 1 an,am intrat intr-un action plan,prin care mi se impune realizarea unui anumit target pe luna aceasta,in caz contrar se desface contractul individual de munca incepand cu luna ianuarie pe motiv de nerespectare a contractului individual de munca si fisa postului.Tin sa precizez ca aceasta notificare a fost facuta in scris si trebuie semnata de catre mine.

Cei de la HR au spus,ca daca se va desface contractul,voi beneficia de somaj,dar anumite surse sustin ca nu primesc somaj daca se desface contractul pe aceasta tema.

Tin sa precizez ca in ultimii 2 ani am 20 luni lucrate,si sunt inscris la o facultate la zi,unde nu am primit inca diploma de absolvire.

In ce conditii pot intra in somaj?va trebuii sa imi depun eu cererea de somaj,sau angajatorul?daca nu semnez acest document ce ar putea face?

Multumesc anticipat.
Buna ziua
Potrivit Legii 53/2003, cu completarile si modificarile ulteriare, benefiaciati de ajutor de somaj daca :
- contractul individual de munca inceteaza din cauza desfiintarii locului de munca ocupat din motive neimputabile salariatului ( art. 65,alin 1 )
- desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa ( art.65, alin 2)
Ati semnat notificarea prin care sunteti instiintat ca vi s-a modificat targetul? De fapt HR trebuia sa va trimita un act aditional si nu o notificare...... si cei care v-au spus ca nu puteti beneficia de somaj in cazul in care nu indepliniti acel target au dreptate. Veti avea ajutor de somaj doar daca firma va desface CIM-ul cu art.65 din Legea 53/2003.
sper ca va sunt de folos informatiile.....noroc!
Probabil ca aveti stabiliti anumiti KPI - Key Performance Indicators prin contractul de munca sau act aditional la cim,printre care si realizarea unui anume target/lunar,daca nu reusiti sa-l realizati,compania va poate concedia pt. necorespundere profesionala,art.61(d)Codul Muncii:art61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.
In acest caz se poate benefica de indemnizatia de somaj.Dar atentie,angajatorul va trebui sa respecte procedura pt. concedierea in astfel de cauze,prevazuta de Codul Muncii.

@lili1,

Faptul ca un angajat nu-si poate realiza targetul impus,nu conduce in niciun caz la desfiintarea postului ocupat de catre acel angajat,masura care fi de-a dreptul aberanta.
In schimb,se poate concedia salariatul respectiv pt. ca nu corespunde profesional,situatie in care de asemenea va putea beneficia de somaj!
ContSters136493, utilizator
Tin sa precizez ca eu in momentul de fata am semnat un contract pe data de 20.1.2011 si este pe 12 luni,au fost modificate contractele acum 2 luni,si am fost pusi sa semnam acele modificari,lucru ce eu personal inca nu am facut,dar salarizarea se realizeaza conform noilor grile.

Aceasta notificare nu este o anexa la contract,si nu am semnato inca,targetul impus este targetul actual,dar acest document este doar un pretext din cate realizez.

Cei de la resurse umane sustin ca daca semnez aceasta notificare,si decid ca va trebuii sa plec,voi beneficia de somaj.Si fac foarte mari presiuni sa semnez aceasta notificare care este redactata pe data de 6.12.2011,si este valabila pentru luna in curs.Tin sa precizez ca ma intereseaza doar modalitatea prin care sa pot beneficia de somaj.

Am citat in primul mesaj postat,exact motivul stipulat in notificare in caz de reziliere.

1. Faceti o sesizare la ITM pentru a verifica daca angajatorul a procedat sau procedeaza legal.

2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabie dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

3. In cazul dvs. motive neimputabile in cazul incetarii CIM ar fi concedierea cu urmatoarele articole din Codul muncii:

Art.61
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.

Art. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.

lucian_E a scris:

Tin sa precizez ca eu in momentul de fata am semnat un contract pe data de 20.1.2011 si este pe 12 luni,au fost modificate contractele acum 2 luni,si am fost pusi sa semnam acele modificari,lucru ce eu personal inca nu am facut,dar salarizarea se realizeaza conform noilor grile.

Aceasta notificare nu este o anexa la contract,si nu am semnato inca,targetul impus este targetul actual,dar acest document este doar un pretext din cate realizez.

Cei de la resurse umane sustin ca daca semnez aceasta notificare,si decid ca va trebuii sa plec,voi beneficia de somaj.Si fac foarte mari presiuni sa semnez aceasta notificare care este redactata pe data de 6.12.2011,si este valabila pentru luna in curs.Tin sa precizez ca ma intereseaza doar modalitatea prin care sa pot beneficia de somaj.

Am citat in primul mesaj postat,exact motivul stipulat in notificare in caz de reziliere.

1.Daca spuneti ca va intereseaza doar cum puteti beneficia de somaj,atunci fiind vorba despre un contract determinat.pe doar 12 luni,acesta inceteaza oricum de drept la data la care expira termenul pt. care a fost incheiat ,respectiv 20 ianuarie 2012 ,si in acest caz puteti beneficia de somaj,avand din ceea ce relatati si stagiul de cotizare necesar realizat.
2.Acea "notificare" despre care discutati nu este cumva totusi un act aditional la contract?