Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Regulament Ordine Interioara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Regulament Ordine Interioara

Care sunt specificatiile care trebuie sa apara in mod obligatoriu, in ROI? Multumesc!
Regulamentul intern este un act juridic întocmit de angajator după consultarea cu sindicatul sau reprezentanţii salariaţilor, prin care se stabilesc o serie de drepturi şi obligaţii, reguli disciplinare şi proceduri de soluţionare a anumitor aspecte legate de raportul juridic de muncă.
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si al salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice.
Multumesc frumos!
Am si eu o intrebare in ceea ce priveste regulamentul de ordine interioara.Dupa intocmirea lui trebuie inregistrat la Directia Generala de Munca si Solidariate Sociala?Societatea are sediul in intr-o localitate, iar noi suntem un punct de lucru(alta localitate), iar regulamentul de la sediul societatii nu cuprinde tot ce am vrea noi sau are lucruri in plus.Asa ca am intocmit un alt regulament de ordine interioara specific pentru punctul nostru de lucru.Trebuie sa merg sa il inregistrez?

Va multumesc anticipat!
C.Mihaela
Am si eu o intrebare in ceea ce priveste regulamentul de ordine interioara.Dupa intocmirea lui trebuie inregistrat la Directia Generala de Munca si Solidariate Sociala?Societatea are sediul in intr-o localitate, iar noi suntem un punct de lucru(alta localitate), iar regulamentul de la sediul societatii nu cuprinde tot ce am vrea noi sau are lucruri in plus.Asa ca am intocmit un alt regulament de ordine interioara specific pentru punctul nostru de lucru.Trebuie sa merg sa il inregistrez?

Regulamentul intern nu trebuie inregistrat la Directia Generala de Munca si Solidaritate Sociala, doar CCM. Precum se numeste "intern" este doar un regulament de ordine interioara, care va respecta desigur prevederile Codului Muncii si a Contractului Colectiv de Munca Unic la nivel national sau ramura.
AngiF
cornila mihaela a scris:

Am si eu o intrebare in ceea ce priveste regulamentul de ordine interioara.Dupa intocmirea lui trebuie inregistrat la Directia Generala de Munca si Solidariate Sociala?Societatea are sediul in intr-o localitate, iar noi suntem un punct de lucru(alta localitate), iar regulamentul de la sediul societatii nu cuprinde tot ce am vrea noi sau are lucruri in plus.Asa ca am intocmit un alt regulament de ordine interioara specific pentru punctul nostru de lucru.Trebuie sa merg sa il inregistrez?

Va multumesc anticipat!
C.Mihaela

Codul Muncii prevede:
Art. 259
(1) Regulamentul intern se aduce la cunostinta salariatilor prin grija angajatorului si isi produce efectele fata de salariati din momentul incunostintarii acestora.
(2) Obligatia de informare a salariatilor cu privire la continutul regulamentului intern trebuie indeplinita de angajator.
(3) Modul concret de informare a fiecarui salariat cu privire la continutul regulamentului intern se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau, dupa caz, prin continutul regulamentului intern.
(4) Regulamentul intern se afiseaza la sediul angajatorului.

Art. 260
Orice modificare ce intervine in continutul regulamentului intern este supusa procedurilor de informare prevazute la art. 259.

Art. 261
(1) Orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispozitiile regulamentului intern, in masura in care face dovada incalcarii unui drept al sau.
(2) Controlul legalitatii dispozitiilor cuprinse in regulamentul intern este de competenta instantelor judecatoresti, care pot fi sesizate in termen de 30 de zile de la data comunicarii de catre angajator a modului de solutionare a sesizarii formulate potrivit alin. (1).

La directia de munca se inregistreaza CCM la nivel de unitate.