avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Înregistrare Idee
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Înregistrare Idee

Am o idee in cap care este legata de domeniul online si in acest moment aceasta idee nu este folosita de nimeni in Romania. As dori sa stiu daca pot inregistra aceasta idee undeva sau daca in momentul in care o sa-i dau drumul siteului meu pot sa-mi protejez oarecum afacerea pentru a nu fi copiat.
Cel mai recent răspuns: edipav , utilizator 18:54, 15 Decembrie 2011
Daca este vorba de o opera veti solicita inscrierea in registrul National de opere.
www.orda.ro
Multumesc pentru raspuns, dar este vorba despre un website de cosmetice.O idee care nu mai exista in acest moment pe piata din Romania dar care functioneaza in strainatate. Se poate inregistra asa ceva pentru a nu fi copiat ulterior ?
Buna seara, incercati produsul "plicul cu idei" - disponibil la OSIM. Gasiti detalii si pe site-ul lor www.osim.ro. Mult succes!
Multumesc frumos !!
dragosiv a scris:

Multumesc pentru raspuns, dar este vorba despre un website de cosmetice.O idee care nu mai exista in acest moment pe piata din Romania dar care functioneaza in strainatate. Se poate inregistra asa ceva pentru a nu fi copiat ulterior ?

Daca exista deja afara inseamna ca este si inregistrata international.Nu este vorba deci de originalite.

Alte discuții în legătură

Drepturile de autor pentru spectacol televiziune mlLucian mlLucian Din cate am inteles legislatia romana nu poate proteja ideea unui show televizat. Intrebarea mea este daca pot sa inregistrez emisiunea in alta tara pentru a o ... (vezi toată discuția)
Dreptul de autor pentru retete culinare gabrielacat gabrielacat Bua ziua, ma confrunt cu o mica problema.Detin o pagina pe care postez retete culinare, adunate de pe alte site-uri(la acestea mentionez linkul de unde iau), ... (vezi toată discuția)
Protejarea unei proceduri - copyright sau brevet de inventie ? darian72 darian72 In situatia in care am dezvoltat o procedura, care are aplicabilitate in industria de entertainment cum o pot proteja ? Am observat ca legea dreptului de autor ... (vezi toată discuția)