Forum Discuţii juridice Executare silită Debitor de rea credinta, daca mai pot face ceva?
Discuție deschisă în Executare silită

Debitor de rea credinta, daca mai pot face ceva?

Buna seara,

Creditor, am o creanta de recuperat , debitoarei i sa atribuit de catre instanta un teren intravilan, care nu se vinde ( are stalpi de inalta tensiune in apropiere ),pe parcursul executiei silite am incercat de mai multe ori prin intermediul executorului judecatoresc plata in rate a debitului.
Debitoarea a refuzat de fiecare data motivand ca nu are un loc de munca.
Debitoarea detine in coproprietate cu fratele ei o casa de locuit, urma sa ne indreptam asupra casei .... surpriza ...., am aflat ca a fost la primarie si a solicitat eliberarea unui cazier fiscal in vederea instrainarii imobilului casa de locuit.
Ce se mai poate face in acest moment?

Multumesc
Cereti executorului sa treaca somatia de plata in cartea funciara a imobilului.
Executorul poate sa treaca somatia de plata pe cota parte din imobil casa de locuit?
MIHAELAX a scris:

am aflat ca a fost la primarie si a solicitat eliberarea unui cazier fiscal in vederea instrainarii imobilului casa de locuit.

Personal in calitate de creditor sau prin executor judecatoresc ,solicitati la OCPI sa noteze titlul executoriu
Solicitati executorului sa noteze de urgenta somatia in CF. Mare atentie insa, sa mentioneze expres in somatie ca se indreapta impotriva cotei detinute de debitoarea dumneavoastra. Daca cere notarea pe tot imobilul, riscati sa se respinga cererea de catre BCPI si sa trebuiasca sa faceti noua somatie, cu care deja pierdeti timp si riscati sa va scape debitoarea.

Cu somatia notata va asigurati ca nu mai poate instraina imobilul.
magyari, utilizator