Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Notare sulta cartea funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Notare sulta cartea funciara

Buna seara. Vin cu o problema de care m-am lovit si inca nu am reusit sa-i aflu solutia.
In urma unui proces de succesiune( si iesire din indiviziune) sa stabilit ca partii M.A sa-i ramana in propietate un imobil si obligarea la plata a unei sulte catre cealalalta parte, P.A, hotarare definitiva.
P.A care trebuie sa primieasca sulta,nu poate sa o noteze in cartea funciara(sulta) pana M.A nu face intabularea dreptului de propietate, iar aceasta din urma refuza si nu are nici un interes.
Intrebarea este: de ce ma intereseaza aceasta sulta?! Daca sulta nu este notata in teremen de 60 de zile conform art.1741 Cod civil, nu mai este considerata inscriere privilegiata(privilegiu) si se transforma intr-o ipoteca legala.
Prin hotarare s-a dispus comunicarea unei copii de pe prezenta sentinta Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara din judetu si orasu unde se afla imobilul respectiv in vederea inscrierii modificarilor in cartea funciara dar acestia refuza sa faca modificarile pana propietarea M.A nu solicita acest lucru.
Ma intereseaza notarea sultei intrucat M.A mai are procese pe rol in urma carora sigur va fi obligata la plata unor sume catre creditori, iar atunci ne mai avand privilegiu notat, suma in urma scoaterii imobilului la licitatie se va distribui proportional(creditori chirografari).
Cum pot nota acea sulta in cartea funciara? Care sunt pasii legali? sau un articol ori o lege care sa-i oblige pe cei de la cartea funciara sa faca acea notare?Multumesc
Codul civil Cartea funciara
ART. 888
Conditii de inscriere
Inscrierea in cartea funciara se efectueaza in baza inscrisului autentic notarial, a hotararii judecatoresti ramase definitiva, a certificatului de mostenitor sau in baza unui alt act emis de autoritatile administrative, in cazurile in care legea prevede aceasta

Pana cand proprietarul nu intabuleaza dreptul sau de proprietate asupra bunului imobil,ocpi nu poate sa inregistreze cererea dv respectuv hotararea judecatoreasca
Apelati la executor judecatoresc care sa notifice oficial pe MA sa intabuleze dreptul de proprietate asupra bunului imobil la ocpi-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
ynocentta a scris:

Codul civil Cartea funciara
ART. 888
Conditii de inscriere
Inscrierea in cartea funciara se efectueaza in baza inscrisului autentic notarial, a hotararii judecatoresti ramase definitiva, a certificatului de mostenitor sau in baza unui alt act emis de autoritatile administrative, in cazurile in care legea prevede aceasta

Pana cand proprietarul nu intabuleaza dreptul sau de proprietate asupra bunului imobil,ocpi nu poate sa inregistreze cererea dv respectuv hotararea judecatoreasca
Apelati la executor judecatoresc care sa notifice oficial pe MA sa intabuleze dreptul de proprietate asupra bunului imobil la ocpi-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Multumesc de raspuns, momentan a fost facuta o cerere de executare catre un executor judecatoresc, se va nota si somatia de executare in cartea funciara.
Ma intereseaza noarea sultei inainte de expirarea temenului de 60 de zile, deoarece procedura in instanta dureaza mai mult si nu stopeaza curgerea termenul mai sus mentionat.
Nu inteleg de ce OCPI refuza intabularea dreptului de propietate incat instanta a hotarat comunicarea unei hotarari pentru efectuarea modificarilor, dar acestia refuza.
Daca instanta de judecata a comunicat la ocpi hotararea judecatoreasca definitiva,este evident ca exista alte interese
Incercati comunicare hotarare judecatoreasca la ocpi prin cerere notare -cu mandat de confirmare
In final s-a intabulat dreptul de propietate. Executorul judecatoresc a facut o cere catre ocpi unde a depus documentele aferente si a intabulat dreptul de propietate a debitoarei urmand sa se faca celalate etape privind executarea.
"Sulta" s-a notata automat o data cu intabularea imobilului iar acum se numeste ipoteca legala.