Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Consemnare suIta in CF după sentință
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Consemnare suIta in CF după sentință

Dupa stabilirea sultei prin Hotarare judecatoreasca (irevocabila), Instanta transmite automat la OCPI hotararea iar privilegiu pentru proprietatea respectiva este trecut automat in Cartea Funciara sau este obligatia
celui care urmează sa primească sulta sa depuna Hotararea judecatoreasca?
Litigiul a fost judecat după vechiul cod de procedură civilă.
ciprian333, utilizator
Instanta nu are nicio obligatie in acest sens, este interesul celui care va beneficia de aceasta sulta sa isi inscrie dreptul in CF.
Cade in sarcina celui interesat sa se prezinte la OCPI cu Sentinta civila LEGALIZATA,
Sentință a fost dată în cadrul unui litigiu de executare silită. Dacă sulta nu a fost înscrisa în CF , cel care trebuie să primească sulta are prioritate la distribuirea banilor în urma adjudecări imobilului la licitație publică? Creditorii au rang de ipoteca de gradul A1.