Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sulta. Inscriere in cartea funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sulta. Inscriere in cartea funciara

Dupa stabilirea sultei prin Hotarare judecatoreasca, Instanta instituie automat un privilegiu pentru proprietatea respectiva in Cartea Funciara sau este obligatia
celui care primeste sulta sa depuna Hotararea judecatoreasca , dupa ce ramane definitiva si irevocabila ?
Cel care are interes va nota privilegiul.
Dar, pentru a se intabula ipoteca legala (privilegiul copartasilor a devenit, in temeiul NCC, ipoteca legala), e necesar ca imobilul celui obligat la plata sultei sa fie inscris in CF, ipoteca legala inscriindu-se in partea a III-a a CF ca o sarcina.
Desigur, va multumesc mult pentru raspuns.