Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... am un baiat de 23 ani cu handicap grav psihic dobindit ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

am un baiat de 23 ani cu handicap grav psihic dobindit la nastere

vreau sa achizitionez un autoturism pe numele lui vreau sa stiu daca este scutit de taxe de prima imatriculare impozit
ardelean-955- a scris:

vvreau sa stiu daca este scutit de taxe de prima imatriculare impozit

Interesul dvs vizeaza 2 aspecte distincte,scutire taxa prima inmatriculare si scutire impozit
Conform RIL promovat de ICCJ taxa pentru prima inmatriculare nu se mai achita
Referitor la facilitatea scutirii de impozit autoturism ,aceasta este operabila numai in situatia in care autoritatile constata ca intruniti conditiile legale
Pentru scutire impozit autoturism este necesar ca autoturismul sa fie special adaptat handicapului de care suferiti
ce modificare pentru handicap psihic ??????? centura de siguranta cu care este dotata masina
ardelean-955- a scris:

ce modificare pentru handicap psihic ??????? centura de siguranta cu care este dotata masina

Cu scuzele de rigoare acordarea de facilitati pentru persoanele cu handicap se acorda NUMAI in situatiile special prevazute de legea in vigoare si numai persoanelor care intrunesc conditiile
In situatia noilor precizari=handicap psihic,nu se pune problema de adaptari la autoturism Pe cale de consecinta ,exista posibilitatea ca autoritatea in drept RAR si ministerul finantelor sa nu dispuna beneficierea de facilitatea prevazuta de L nr 448/2006 republicata

ynocentta, utilizator