avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... am un baiat de 23 ani cu handicap grav psihic dobindit ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

am un baiat de 23 ani cu handicap grav psihic dobindit la nastere

vreau sa achizitionez un autoturism pe numele lui vreau sa stiu daca este scutit de taxe de prima imatriculare impozit
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:30, 8 Decembrie 2011
ardelean-955- a scris:

vvreau sa stiu daca este scutit de taxe de prima imatriculare impozit


Interesul dvs vizeaza 2 aspecte distincte,scutire taxa prima inmatriculare si scutire impozit
Conform RIL promovat de ICCJ taxa pentru prima inmatriculare nu se mai achita
Referitor la facilitatea scutirii de impozit autoturism ,aceasta este operabila numai in situatia in care autoritatile constata ca intruniti conditiile legale
Pentru scutire impozit autoturism este necesar ca autoturismul sa fie special adaptat handicapului de care suferiti
ce modificare pentru handicap psihic ??????? centura de siguranta cu care este dotata masina
ardelean-955- a scris:

ce modificare pentru handicap psihic ??????? centura de siguranta cu care este dotata masina


Cu scuzele de rigoare acordarea de facilitati pentru persoanele cu handicap se acorda NUMAI in situatiile special prevazute de legea in vigoare si numai persoanelor care intrunesc conditiile
In situatia noilor precizari=handicap psihic,nu se pune problema de adaptari la autoturism Pe cale de consecinta ,exista posibilitatea ca autoritatea in drept RAR si ministerul finantelor sa nu dispuna beneficierea de facilitatea prevazuta de L nr 448/2006 republicata

Ultima modificare: Joi, 8 Decembrie 2011
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire taxe auto persoane cu handicap grav care nu necesita adaptari speciale pentru auto miki67 miki67 Sunt persoana cu handicap grav, permanent. Vreau sa-mi cumpar o masina, dar nu am nevoie de adaptari speciale. De ce scutiri de taxe pot beneficia? (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto pentru persoane cu handicap ContSters261618 ContSters261618 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai concret la problema mea. Doresc sa inmatriculez o masina pe numele meu, eu fiind persoana cu handicap ... (vezi toată discuția)
Legea handicapului corina51 corina51 Buna ziua. Sunt o persoana cu handicap, accentuat si permanent. Am astm. Legat de aceasta as avea mai multe intrebari. Sunt de multi ani asa si as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)