Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Proaspat Licentiat in Drept ... "no money=no job" ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Proaspat Licentiat in Drept ... "no money=no job" ?

Buna ziua ... sunt noua pe forum ... in cazul in care voi face ceva greseli rog moderatorii sa fie indulgenti,recunosc nu m-am "documentat" foarte bine in ceea ce priveste regulamentul.
Din vara voi fi o proaspata absolventa a Facultatii de Drept,si de ceva timp ma "bantuie" o intrebare.Termin facultatea si ce ma asteapta?Ce fac?Sunt sigura ca sunt multi tineri in situatia mea.
Ma intalnesc cu cunostinte care ma intreaba ce facultate termin,iar cand raspund ca termin Dreptu observ pe chipul lor asa o dezamagire totala ,in ideea "asta nu stie ca n-are cum sa intre in breasla fara bani ...?" .Mi-am dorit sa urmez aceasta facultate inca din clasa a VII a,e drept motivul care m-a determinat nu este tocmai cel mai placut,parintii mei au divortat si atunci am fost nevoita sa fac cunostinta cu sala de judecata,m-a fascinat ce se intampla acolo,si s-a trezit in mine spiritul justitiar si mi-am zis "eu o sa fiu avocat":P
Am intrat fara probleme la Drept,nu mi-am platit nici un examen(da ... mai exista si oameni care in sesiune stau cu tona de cafea invatandu-l pe Beleiu...) nu am avut niciodata o restanta,si nu pentru faptul ca as fi tocilara da pur si simplu imi placea foarte mult ceea ce fac,acumulez informatii noi,care din pmdv sunt foarte interesante.
In vara e licenta,nu-mi fac pb ca o iau sau n-o iau,pb mare vine dupa examen ... iau diploma si ce fac?Incotro o iau?:((:((:(( Pana acum am tot incercat sa ma angajez,da m-am lovit de aceeasi placa "nu primim studenti,vino cu licenta si cu vre-o 3 ani de experienta si vorbim".
Prima varianta ar fi sa caut o firma care are nevoie de un jurist,da cine are nevoie de un jurist stagiar cand in toate anunturile se cere experienta de minim 3 ani?Sa presupunem ca as gasii o firma,m-as angaja,m-as inscrie si la Ccj,as primii un indrumator care n-ar avea pretentia sa-i umplu vistieria cu banii pe care nu-i am,as da examenu de definitivat dupa 2 ani si as ramane sa lucrez in firma respectiva ca definitiv.Si mai departe?Ce sanse as avea sa intru in Barou?Sau ce sanse as avea sa intru in magistratura?Toate acestea fara bani,fara pliculetze si fara pile.
A doua varianta ar fi ca imediat dupa licenta sa dau examenul de primire in profesia de avocat sau examen de barou dupa cate stiu eu ca se numeste.Fara sa par ipocrita sau lipsita de modestie pot spune ca nu mi-e teama de acel examen... pb incepe cand ma trezesc in barou fara "maestru" ... se vehiculeaza niste sume fantastice ... 10000euro sau 15000euro pt a te "indruma" timp de 2 ani ... nu-i am,si daca as avea acei bani nu as fi foarte fericita sa-i dau ... nici rude in domeniu nu am ... din cate-am observat la practica prin barouri sunt generatii intregi de care nu mai ai loc,strabunicul ,bunicul,tatal,fiul,copilul,nepotul,stranepotul...etc... so ... ce sanse sunt sa gasesti maestru fara sa dai pliculetzu magic?
A treia varianta ar fi sa ma inscriu la INM,unde am inteles ca fara o suma frumusica nu intrii,poti tu sa inveti pana-ti ies ochisorii din cap,degeaba,no maney no job.
Iar a patra varianta ar fi,daca n-ai resurse de la "mami si tati" sau de la vre-un "sponsor de 50 ani", sa-ti pui diploma in frunte si sa mergi in piata sa vinzi flori,ca acolo nu trebuie sa dai spaga pentru a putea profesa.
Mi-as dorii,sa vina cineva care chiar a intrat pe bune,fara sa dea bani,si sa spuna "Diana,se poate!" .
Eu chiar nu pot sa cred ca toata lumea a umplut contu maestrului,chiar nu se apreciaza deloc omu care invata si-si toceste coatele pe bancile facultatii?
Sper ca nu v-am deranjat prea tare cu mesajul meu,poate imi lumineaza si mie cineva gandirea si ma face sa cred ca "nu-i dracu atat de negru".
Va multumesc.
Diana.
Draga Diana,

Situatia pe care o expui tu mai sus poate ar fi fost valabila acum cativa ani...acum insa sunt multe societati de avocatura care angajeaza "proaspat licentiati", carora li se acorda un salariu ok pentru inceput (intre 300-500 euro), semnaturile necesare si eventual si plata taxelor de inscriere in barou (prealabil angajarii se dau cateva teste de cunostinte juridice).
De asemenea, si bancile angajeaza juristi, chiar fara experienta, dar recunosc ca frecventa acestor angajari este mai rara...
daca iti doresti cu adevarat sa devii avocat, trimite-ti cv-ul la toate firmele de avocatura si cu siguranta vei avea un feedback.
O alternativa ar fi sa te inscrii la concursurile organizate de institutiile de stat (gen primarii, ITM) dar salariul este foarte mic la inceput.
Succes!
Este si un paradox la mijloc: cum sa ceri experienta sau cum sa ai experienta daca toata lumea ti-o cere de la inceput si te respinge pe acest motiv? E o prostie a firmelor si cred ca vine din neincrederea intr-un proaspat absolvent.
Incercati sa vorbiti cu vreun avocat mai batran care se apropie de pensie si sa zicem ca nu este atat de ahtiat dupa bani. Poate mai sunt si d-astia, cu toate ca in ziua de azi cam toata lumea alearga dupa bani.
Cu Dumnezeu inainte! Succes!
Chiar mi-as dorii parerea unui avocat definitiv care sa intareasca randurile acelora care au intrat pe bune in barou,pe stiinta,nu pe banuti.
ContSters67773, utilizator
Cand vad mesaje ca cel de mai sus ma ingrozesc... De unde stii ca se intra numai cu "atentii" in profesiile mentionate? Mai rau, ai incercat cu adevarat si n-ai reusit? Din ce scrii ai incercat exact unde nu trebuia: vrei sa fii avocat dar ai incercat sa te angajezi consilier juridic cand inca nu ai licenta, ceea ce e de-a dreptul absurd.

Incearca sa faci practica de specialitate, chiar neplatita. Pana nu termini facultatea prioritatea e sa inveti, nu neaparat sa si castigi din asta, desi sunt multe societati de avocati care platesc si practica prin intermediul burselor private. Asta iti va da un avantaj clar mai apoi, in primul rand pentru ca poti ramane sa profesesi la respectiva forma de organizare (fara sa dai bani, desigur), si in al doilea rand pentru ca indiferent unde te vei duce vei avea si un bagaj practic, nu numai teoretic.

Un sfat: nu mai pleca urechea la toate tampeniile care circula "din gura lumii", toata lumea "stie sigur" ca iti trebuie pile pentru ca asa se zice, nu neaparat pentru ca ar fi incercat! Da, se poate!
buna ... iti multumesc pentru sfat.
De unde stiu ca se da spaga?Permite-mi sa-ti spun,am fost la practica in barou,practica in sensu de a sta pe la procese de diferite categorii pentru a ma familiariza cu notiunile si procedura de desfasurare a unui proces,si printre altele am intrat in vorba cu avocatii stagiari care pledau din oficiu,si i-am intrebat ... cum a fost dupa examen,cum si-au gasit indrumator,si toti,da absolut toti cei cu care am vorbit,e adevarat doar in numar de 4 persoane mi-au recomandat acelasi lucru,si anume sa pregatesc pliculetzul:( Si m-am ingrozit.
Eu invatz,si chiar vreau sa intru in barou si sa demonstrez ca sunt serioasa si ca nu visez la cai verzi pe pereti,si ma gandesc ca astfel se va gasi un "maestru" care sa spuna "promite tanara si merita atentie".
Este adevarat si faptul ca nu mi s-a intamplat mie,din simplul motiv conform caruia inca nu am diploma de licenta in mana... !