Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... refuz eliberare certificat fiscal de la primarie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

refuz eliberare certificat fiscal de la primarie

am fost la primarie sa cer eliberarea unui cazier fiscal dar mi s-a refuzat pe motiv ca sotul meu are 2 amenzi de radar neplatite.eu nu am nimic pe numele meu.nici proprietate nici o amenda.a motivat ca suntem sot si sotie si ca sunt si eu partasa la amenzile lui.e posibil?daca nu as vrea , va rog art din lege prin care este obligata sa imi elibereze certificatul.am inteles ca , chiar daca ai datorii sunt obligati sa il elibereze
am citit codul fiscal .cel putin art privind eliberarea certificatelor.as vrea un raspuns urgent daca se poate.trebuie sa depun un proiect si am nevoie de certificat.va multumesc
Este legala masura de a nu elibera orice fel de serviciu solicitat de catre persoana care se inregistreaza cu datorii la autoritatea fiscala
Art 115 al 1 din OG nr 92/2003 privind codul de procedura fiscala republicat ce reglementeaza ordinea de stingere a datoriilor
Initial se achita amenzi,taxe si impozite ,debite aflate in urmarire si ulterior obligatiile fiscale curente
eu nu am amenzi pe numele meu.doar sotul.si nu avem nimic pe numele nostru .nici eu nici el.eu nu am datorii de nici un fel.e corect sa mi se refuze eliberarea certificatului?pe cnp-ul meu pe numele meu.asta vreau sa stiu.ma poate informa cineva?