Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Refuz eliberare certificat fiscal auto deoarece soțul ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Refuz eliberare certificat fiscal auto deoarece soțul are datorii ...

Refuz eliberare certificat fiscal auto deoarece soțul are datorii la taxe și impozite. Vreau să înstrăinez un autoturism. Am plătit toate taxele care erau pe numele meu la zi și mi s-a refuzat eliberarea certificatului pe motiv că soțul are datorii. Au motivat ca masina este bun comun dealtfel și datoriile. Mă puteți ajuta cu un articol de lege in care se specifica imposibilitatea eliberării certificatului din cauza datoriilor soțului? Mulțumesc!
Este legala masura de a nu elibera orice fel de serviciu solicitat de catre persoana care se inregistreaza cu datorii la autoritatea fiscala sau are rol fiscal comun cu contribuabil inregistrat cu debite
Art 115 al 1 din OG nr 92/2003 privind codul de procedura fiscala republicat ce reglementeaza ordinea de stingere a datoriilor

Initial se achita amenzi,taxe si impozite ,debite aflate in urmarire si ulterior obligatiile fiscale curente
Dar sunt doua certificate diferite, nu sunt considerate cu caracter personal? Nu vă contrazic, dar eu am citit ca poate fi eliberat cu specificarea ca eu sunt liberă de sarcini, iar soțul are datorii.

mariah2010 a scris:

Refuz eliberare certificat fiscal auto deoarece soțul are datorii la taxe și impozite. Vreau să înstrăinez un autoturism. Am plătit toate taxele care erau pe numele meu la zi și mi s-a refuzat eliberarea certificatului pe motiv că soțul are datorii. Au motivat ca masina este bun comun dealtfel și datoriile. Mă puteți ajuta cu un articol de lege in care se specifica imposibilitatea eliberării certificatului din cauza datoriilor soțului? Mulțumesc!

Nu avem ROL comun. Iar în art 113 din OG 92/2003 actualizat nu este specificat nimic despre faptul ca nu poate fi eliberat certificatul.
/

ynocentta a scris:

Este legala masura de a nu elibera orice fel de serviciu solicitat de catre persoana care se inregistreaza cu datorii la autoritatea fiscala sau are rol fiscal comun cu contribuabil inregistrat cu debite
Art 115 al 1 din OG nr 92/2003 privind codul de procedura fiscala republicat ce reglementeaza ordinea de stingere a datoriilor

Initial se achita amenzi,taxe si impozite ,debite aflate in urmarire si ulterior obligatiile fiscale curente