avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit teren si penalitati
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit teren si penalitati

vreau sa platesc impozitul pe teren agricol si mi s-au comunicat niste penalitati f. mari
la suma de 205 lei neplatita de la 1 ian 2010 pana in prezent am penalitati calculate in valoare de 473 lei
e posibil sa fie atat?
si daca la 1 ian 2010 eram la zi cu platile,e posibil sa vina din urma cu ceva penalizari pe motiv ca nu mi-au fost retinute la momentul respectiv,sa zicem 2006 sau 2008?au dreptul legal sa faca asta?
Cel mai recent răspuns: lenuta2011 , utilizator 17:31, 16 Decembrie 2011
Conform art 115 al 1 din OG nr 92/2003 republicat privind Codul de procedura fiscala ce reglementeaza ordinea de stingere a datoriilor,initial se achita amenzi,taxe,impozite, penalitati aflate in urmarire si ulterior se solutioneaza obligatiile fiscale curente si cererile titularului de rol
cum putem avea control ca sumele pe care le platim in fiecare an sunt cele corecte?noi platim suma care ni se comunica si credem ca ne-am facut datoria
un certificat fiscal poate atesta faptul ca pana la eliberarea lui orice datorie este stinsa?sau si atunci pot fi surprize daca ei au gresit ceva la un moment dat?
poate cineva sa-mi spuna la 205 lei p2 2010 si tot ata pe 2011 cat ar fi corect,dupa lege penalitatile?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anaf Bossde_Boss Bossde_Boss Buna Ziua!... A-m primit o instiintare de la ANAF . Ceva de genu: INSTIINTARE privind stingerea ... (vezi toată discuția)
Are voie primaria sa nu incaseze impozitul pe anul in curs daca ai restante? terorista2012 terorista2012 Primaria are voie sa nu incaseze impozitul pe casa ,teren si salubritate pe anul in curs daca pe anul trecut ai o amenda neachitata,si salubriatatea ... (vezi toată discuția)
Probleme iscate de art.115 din og92/2003- incredibil! gabi.gabi gabi.gabi Buna seara tuturor! Iata faptele \" incriminatoare si reprobabile \" pe care subsemnata le-a savarsit: 1. la data de 31.12.2009 a rezultat un impozit pe ... (vezi toată discuția)