avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ANAF

Buna Ziua!...
A-m primit o instiintare de la ANAF .
Ceva de genu:

INSTIINTARE
privind stingerea creantelor fiscale

In comf. cu prevederile art. 115 alin. 4 din OG nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata , cu modif. si completarile ulterioare , va instiintam ca platile efectuate de dv-stra au stins creantele fiscale dupa cum urmeaza:

Doc plata Nr. si data - 1110540483 / 23.02.2011
Data platii - 23.02.2011
Suma achitata - 232
Denumire obligatii bugetare - pe coloana (2) - Profit
Document creanta col 2 - Dec. 559130/21.02.2011
Categ. suma de plata - D
Termen de plata - 25.02.2011
Suma stinsa - 232
Total 232

In comf. cu art. 205 si 207 din OG nr. 92/2003 , rep , cu modif. si compl. ulterioare , impotriva prezentului act se poate formula contestatie , care se depune in termen de 30 zile de la comunicare la organul fiscal.

In vederea corelarii ev fiscale cu ev. contabila , va rugam sa efectuati corectiile necesare. In speranta ca veti da curs solicitarii noastre , va multumim.



Ce vrea sa insemne asta ?
Eu am platit dupa cum reiese si din aceasta instiintare.
Dar ce inseamna suma stinsa?
Ce e de facut?
Oare doar ma instiintat de efectuarea platii?
Mai trebuie sa ma duc la ei?

Astept raspuns si va multumesc anticipat!...

Ultima modificare: Miercuri, 30 Martie 2011
Bossde_Boss, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bossde_Boss , utilizator 12:26, 30 Martie 2011
adresa va ajuta sa corelati evidenta dvs contabila cu evidenta fiscala a ANAF astfel incit sa stiti exact ce s-a platit si ce mai este restant.
Documentul este,asa dupa cum se si intituleaza,o instiintare a stingerii obligatiilor datorate.Daca nu sunt diferente intre obligatii si plati,nu este cazul sa mergeti la finante,in caz contrar,da,ca sa va puneti de acord.
Multumesc!..
Eu oricum mi-am reglat fisa fiscala acum vreo 2 luni am si certificatul emis de ei la zero.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare privind stingerea creantelor fiscale - asociatie de proprietari Andreea_Ius Andreea_Ius Buna ziua, Mama mea este administrator de 3 luni pentru 2 scari de bloc. Luna trecuta a primit o \"Instiintare privind stingerea creantelor fiscale\" . ... (vezi toată discuția)
Probleme iscate de art.115 din og92/2003- incredibil! gabi.gabi gabi.gabi Buna seara tuturor! Iata faptele \" incriminatoare si reprobabile \" pe care subsemnata le-a savarsit: 1. la data de 31.12.2009 a rezultat un impozit pe ... (vezi toată discuția)
Depunerea ca pret a creantei la o licitatie Magda Xenofont Magda Xenofont As vrea sa va expun o speta: o persoana juridica acumuleaza datorii la ANAF. Acesta, dupa bunu-i obicei, instituie sechestru asupra bunurilor persoanei ... (vezi toată discuția)