Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ANAF

Buna Ziua!...
A-m primit o instiintare de la ANAF .
Ceva de genu:

INSTIINTARE
privind stingerea creantelor fiscale

In comf. cu prevederile art. 115 alin. 4 din OG nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata , cu modif. si completarile ulterioare , va instiintam ca platile efectuate de dv-stra au stins creantele fiscale dupa cum urmeaza:

Doc plata Nr. si data - 1110540483 / 23.02.2011
Data platii - 23.02.2011
Suma achitata - 232
Denumire obligatii bugetare - pe coloana (2) - Profit
Document creanta col 2 - Dec. 559130/21.02.2011
Categ. suma de plata - D
Termen de plata - 25.02.2011
Suma stinsa - 232
Total 232

In comf. cu art. 205 si 207 din OG nr. 92/2003 , rep , cu modif. si compl. ulterioare , impotriva prezentului act se poate formula contestatie , care se depune in termen de 30 zile de la comunicare la organul fiscal.

In vederea corelarii ev fiscale cu ev. contabila , va rugam sa efectuati corectiile necesare. In speranta ca veti da curs solicitarii noastre , va multumim.

Ce vrea sa insemne asta ?
Eu am platit dupa cum reiese si din aceasta instiintare.
Dar ce inseamna suma stinsa?
Ce e de facut?
Oare doar ma instiintat de efectuarea platii?
Mai trebuie sa ma duc la ei?

Astept raspuns si va multumesc anticipat!...

Bossde_Boss, utilizator
adresa va ajuta sa corelati evidenta dvs contabila cu evidenta fiscala a ANAF astfel incit sa stiti exact ce s-a platit si ce mai este restant.
Documentul este,asa dupa cum se si intituleaza,o instiintare a stingerii obligatiilor datorate.Daca nu sunt diferente intre obligatii si plati,nu este cazul sa mergeti la finante,in caz contrar,da,ca sa va puneti de acord.
Multumesc!..
Eu oricum mi-am reglat fisa fiscala acum vreo 2 luni am si certificatul emis de ei la zero.