Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitarea termica a apartamentului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitarea termica a apartamentului

Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje, la etajul 1. Doresc sa reabilitez termic doar apartamentul proprietate personala, nu si toate nivelurile cladirii in care stau. Care ar fi formalitatile necesar a fi indeplinite? Se poate realiza reabilitarea termica, in conditiile descrise mai sus?
Mai NOU, primariile ofera reabilitarea termica a blocurilor (imbracarea zidurilor exterioare) fara aportul banesc al proprietarilor, dar.....fara geamuri termopan. Lucrarea se face din fonduri europene, cum am mai spus. Cand se vor demara lucrarile, asta e alta poveste.
elga50, moderator
sfatul meu: izolati termic apartamentul pe interior, nu va complicati pe exterior,mai ca pe interior puteti sa va izolati termic fara nici o autorizatie, cu conditia sa nu demolati si sa spargeti pereti interiori si altele, adica structura de rezistenta sa nu fie afectata.O sa pierdeti putin din suprafata , dar in acelasi timp o sa fie si o izolare fonica.
Izolarea termica facuta in interiorul apartamentului nu este o solutie - scade suprafata utila a apartamentului, exista riscul aparitiei igrasiei intre peretele izolat si materialul izolant din cauza diferentelor de temperatura (interioara - exterioara), daca muti mobila si nu esti atent te trezesti cu o gaura in plus fata de cele pe care deja le ai, daca vrei sa bati un cui va trebui sa alegi un piron datorita grosimii marite a peretelui, etc. Eu am facut o cerere de eliberare a unui certificat de urbanism (pentru intregul bloc - desi s-ar putea sa se opreasca lucrarile imediat dupa ce termin de izolat propriul apartament :yeah:. Acum astept un raspuns de la primarie. Va tin la curent ! :hammer:
armand67, utilizator
Perfect de acord cu tine. Centrul de schimb de caldura al peretelui trebuie "impins " catre exterior prin izolatia exterioara. Daca izolezi interior, acesta se deplaseaza catre interior, si reapare mucegaiul, etc. Sunt multe exemple. Sa stii ca si noua ne-a mai dat cineva aceasta idee cu certificatul de urbanism pe tot blocul, dar nu l-am luat in serios. DE ce documente ai avut nevoie sa depui cererea? A trebuit sa umbli pe la fiecare locatar sa-ti semneze ceva? Cum ai rezolvat cu cei pe care nu-i intereseaza? Orice informatie ne este de folos. Pornim si noi asa.
Izolatia interioara nu este la fel de eficienta precum cea exterioara...Poate doar fonic...