Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical - ce perioada se trece in adeverinta?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical - ce perioada se trece in adeverinta?

Daca am un angajat care are concediu medical incepand din 01.11.11 pana in 30.11.11 si ulterior, imi solicita o adeverinta in care trebuie sa specific zilele de concediu medical, cum este corect: 22 zile CM (adica zilele lucratoare cf ctr) sau 30 zile CM (adica zile calendaristice)? Multumesc.
30zile in cazul dumneavoastra
Multumesc, dar in conformitate cu ce reglementare?
In cazul in care are concediu de marti pana luni, saptamana viitoare , consider ca are 7 zile de CM?
art.38 ,Norme 60-32 aplicare OUG158:
(1) Platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate au obligatia sa elibereze asiguratului adeverinte din care sa rezulte numarul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12 luni, in vederea acordarii certificatelor de concediu medical

Este clar ca se trece in adeverinta nr. de zile de cm pt. itm(nr. de zile inscrise in certificatul medical) si nu nr. de zile indemnizate(platite)din cm.In cazul dvs.30 de zile si nu 22 de zile ,cate s-au platit.
ContSters136493, utilizator
Omul este bolnav si in zilele de sarbatoare sau nelucratoare asa ca in adeverinta treceti numarul de zile de concediu medical asa cum apar ele in certificatul medical.
DiaD a scris:

Daca am un angajat care are concediu medical incepand din 01.11.11 pana in 30.11.11 si ulterior, imi solicita o adeverinta in care trebuie sa specific zilele de concediu medical, cum este corect: 22 zile CM (adica zilele lucratoare cf ctr) sau 30 zile CM (adica zile calendaristice)? Multumesc.

In perioada 01.11.11 pana in 30.11.11 daca angajatul solicita o alta adeverinta pentru un alt concediu medical incepand cu 01.12.11 angajatorul poate elibera o alta adeverinta?Cand o poate elibera si cu ce data?Ce zile de concediu medical va trece in adeverinta , cele efectuate efectiv sau cele din certificatul medical anterior?
Multumesc!