Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... compatibilitate
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

compatibilitate

Un avocat poate exercita activitati de genul reprezentant avon, oriflame, etc. fara sa fie considerat incompatibil?
un avocat nu are voie sa faca acte de comert sau munca salarizata, art 15 lg 51/1995
Dupa parerea mea NU are voie; deoarece acestea constituie fapte efective de comert (legea si statutul nu disting dupa cum acestea sunt sau nu autorizate).