avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... compatibilitate
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

compatibilitate

Un avocat poate exercita activitati de genul reprezentant avon, oriflame, etc. fara sa fie considerat incompatibil?
Cel mai recent răspuns: Alex Chiciu , Avocat 14:19, 9 Decembrie 2011
un avocat nu are voie sa faca acte de comert sau munca salarizata, art 15 lg 51/1995
Dupa parerea mea NU are voie; deoarece acestea constituie fapte efective de comert (legea si statutul nu disting dupa cum acestea sunt sau nu autorizate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocat si traducator legallyblond legallyblond Buna seara, Am o nelamurire. Un avocat poate fi si traducator autorizat in acelasi timp? Am gasit pe internet un domn avocat din Sibiu care era si traducator ... (vezi toată discuția)
Compatibilitate profesia de avocat cu cea de detectiv particular ContSters172951 ContSters172951 Buna ziua , stie cineva daca legea prevede posibiliatea ca o persoana sa aiba 2 calitati in acelasi timp si anume cea de avocat si in paralel sa aiba si o ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate carmen_rusu carmen_rusu Am luat ex. de admitere in avocatura. In prezent imi desfasor activitatea in functia de consilier juridic. Pot intra in barou si apoi sa ma suspend ca ... (vezi toată discuția)