Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Taxe e-onrc mult prea mari !! Certificatul digital nu ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Taxe e-onrc mult prea mari !! Certificatul digital nu prea ajuta

Buna ziua,

Nu as vrea sa incep cu "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpu'" , dar nu pot altcumva.

Cum este posibil ca taxele pentru cererea de verificare disponibilitate/rezervare nume PFA sa coste mai mult online decat daca ai merge fizic sa platesti taxele (16 lei),fata de 64 lei online. (furt pe fata)

Ce sa mai zici ca geniile de la certsign nu au creat un tutorial video sau text pentru a ajuta clientul sa treca prin procedurile de inregistare a unui PFA, ci nu numai PFA.

Nu am gasit nicaieri sa se precizeze faptul ca daca ai certificatul digital calificat atunci numai trebuie completat specimenul de semnatura la infiintare PFA.(rog confirmati)

Tot trebuie sa mergi personal la Registru sa completezi si sa semnezi de fata cu referentul deacolo ?

Penibil ... pai care este defapt avantajul, avantajul certificatului... domnia prostului.

Imi pare rau dar eu nu platesc "valoarea" ,cand imi vine certificatul refuz sa-l primesc si cer restituirea banilor.
La PFA este obligatoriu sa achizitionezi un certificat doar in cazul in care intentionezi sa faci angajari. Marele avantaj al certificatului este depunerea online a declaratiilor (dar nu toate, dintre cele care se poat depune si merg cu certificat: 112, 100, 300; tu la PFA nu ai treaba decat cu 300 daca esti platitor de TVA).
Eu nu cred ca nu mai este nevoie de specimen de semnatura daca ai certificat, ar fi absurd.
Cred ca sunteti in eroare...pentru entitatile fara personalitate juridica, respectiv PFA, II sau IF rezervarea denumirii este 16 lei iar pentru societatile comerciale - SRL, SA, SNC, SCA sau SCS rezervarea denumirii este 64 lei atat la casieria institutiei cat si pe e-forms.
Dragos Negoitescu a scris:

La PFA este obligatoriu sa achizitionezi un certificat doar in cazul in care intentionezi sa faci angajari. Marele avantaj al certificatului este depunerea online a declaratiilor (dar nu toate, dintre cele care se poat depune si merg cu certificat: 112, 100, 300; tu la PFA nu ai treaba decat cu 300 daca esti platitor de TVA).
Eu nu cred ca nu mai este nevoie de specimen de semnatura daca ai certificat, ar fi absurd.

Multumesc pentru raspuns.

Tin sa va precizez ca nu este vorba de vreo obligatie ci de metoda de a parcurge etapele de realizare a unui PFA mai usor (avand in vedere perioada de sarbatori), depunerea declaratiilor fiscale, depunerea declaratiilor la casa de asigurari de sanatate in anul urmator,care inseamna utilizarea zilelor de concediu.(chiar daca acest proces va fi trimestrial, e de ajuns ca 4 zile de concediu sa se piarda).

Dar ramane totusi intrebarea: Cum este posibil ca , costurile de realizare a unui PFA online costa mai mult decat ai face-o mergand personal la ghisee.

Unde este interlocutorul? (Functionarul care sta la ghiseu si trebuie platit pentru activitatea sa), sistemul electronic nu trebuie platit, mituit .... dracu sa-i ia de nenorociti.

sad a scris:

Cred ca sunteti in eroare...pentru entitatile fara personalitate juridica, respectiv PFA, II sau IF rezervarea denumirii este 16 lei iar pentru societatile comerciale - SRL, SA, SNC, SCA sau SCS rezervarea denumirii este 64 lei atat la casieria institutiei cat si pe e-forms.

Avand in vedere ca sumele specificate de d-voastra imi sunt cunoscute,totusi cum se face ca la deschiderea formularului (Cerere verificare disponibilitate şi rezervare denumire firmă PF) apare calculul de 64 ron.

Totusi formularul : Cerere verificare disponibilitate şi rezervare denumire firmă PF este pentru PFA, II sau IF si celalalt pentru SRL, SA, SNC, SCA sau SCS .

Au incurcat borcanele cei de pe e-forms, pentru ca daca calculul arata o anumita suma eu trebuie sa virez suma specificata acolo, eu nu am deunde sa stiu tarifele.
...si pentru a va edifica asupra acestui aspect, puteti sa faceti o incursiune la rubrica formulare, la urmatoarele adrese ale ONRC-ului, unde daca veti derula imaginea formularului o sa vedeti suma care se datoreaza pentru fiecare din aceste operatiuni:
[ link extern ]