avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie culturala
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie culturala

1. De unde obtin formularul pentru obtinerea dovezii de disponibilitate a numelui asociatiei?
2. Sediul as. va fi intrun local al primariei. Ce acte doveditoare imi trebuie in acest sens, pentru judecatorie?
3. la judecatorie este un formular tip pentru inscrierea asociatiei?
4.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:44, 12 Martie 2010
1. Din cate stiu, rezervarile de denumiri pentru asociatii si fundatii se fac la Ministerul Justitiei, au un birou special dedicat. Pe site-ul lor e posibil sa gasiti acest formular. Mai simplu este sa mergeti acolo, veti afla si taxa de rezervare de denumire si tot ce mai cer ei cand solicitati rezervarea.
2. In ceea ce priveste dovada sediului, veti avea un comodat ori chiar o inchiriere intre dvs, asociatie in curs de constituire si proprietarul spatiului (primaria in situatia dumneavoastra?).
3. Nu cred sa aveti un formular tip, pentru ca este o cerere de acordare a personalitatii juridice, adica are forma unei "actiuni" daca vreti.
4. Da? :)
Puteti redacta singuri cererea, in forma de mai jos (cf. Anexei la OMJ 954/2000), sau puteti completa formularul disponibil la registratura Ministerului Justitiei.
CERERE
Pentru acordarea disponibilitatii denumirii
1. Solicitantul:
- Numele/Denumirea .....................................................
- Domiciliul/Sediul ....................................................
2. Categoria de persoana juridica fara scop patrimonial (asociatie, fundatie, federatie) pentru care se solicita verificarea ...............
3. Denumirea a carei verificare se solicita ............................
4. Temeiul juridic al cererii: Ordonanta Guvernului nr. 26/2000
5. Tariful achitat ........... lei, conform [nr. chitanta] .............
6. Data
7. Semnatura solicitantului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezervare denumire fundatie tibibeiu tibibeiu Buna ziua Am o nelamurire cu privire la numele pe care as vrea sa-l rezerv pt constituirea unei fundatii. E vorba de spre numele socrului meu (decedat), ... (vezi toată discuția)
Cerere rezervare denimire ong ginmarstar ginmarstar Buna ziua , ma poate ajuta si pe mine cineva ca nu imi dau seama cum trebuie exact completata cererea de rezervare a denumirii unui ong , CERERE Pentru ... (vezi toată discuția)
Denumire asociatie ong in 3 limbi negreanu_robert negreanu_robert Buna M-ar interesa daca este posibil ca sa inregistrez o asociatie cu 3 denumiri diferite (limba romana, engleza, maghiara). Si daca da cum se procedeaza si ... (vezi toată discuția)