avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cerere rezervare denimire ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cerere rezervare denimire ong

Buna ziua , ma poate ajuta si pe mine cineva ca nu imi dau seama cum trebuie exact completata cererea de rezervare a denumirii unui ong ,

CERERE
Pentru acordarea disponibilitatii denumirii
1. Solicitantul:
- Numele/Denumirea ..........Numele meu?.
- Domiciliul/Sediul .............Adresa dupa buletin............
2. Categoria de persoana juridica fara scop patrimonial (asociatie, fundatie, federatie) pentru care se solicita verificarea ...............
3. Denumirea a carei verificare se solicita ............................
4. Temeiul juridic al cererii: Ordonanta Guvernului nr. 26/2000
5. Tariful achitat ........... lei, conform [nr. chitanta] .............
6. Data
7. Semnatura solicitantului


Va multumesc.

Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 08:30, 24 Octombrie 2011
Exista formulare tipizate la registratura Ministerului Justitiei.
Alex_Munteanu a scris:

Exista formulare tipizate la registratura Ministerului Justitiei.


mi-ar fi mai usor daca m-ar ajuta cineva
[ link extern ]

La adresa de mai sus gasiti modelul.
Am inteles dar la Nume/denumire trebuie numele meu si numele asociatiei? Si la adresa/sediu ce trebuie ... adresa mea?
Se trece la pct.1 numele si adresa dvs , adica a celui care solicita rezervarea denumirii ...

Alte discuții în legătură

Prelungire valabilitate adeverinta acordare denumire ong ginmarstar ginmarstar As dorii daca se poate sa imi spuneti si mie cum fac sa prelungesc dovada de disponibilitate a denumirii data de MJ pentru un ong , deoarece nu am avut timpul ... (vezi toată discuția)
Rezervare denumire fundatie tibibeiu tibibeiu Buna ziua Am o nelamurire cu privire la numele pe care as vrea sa-l rezerv pt constituirea unei fundatii. E vorba de spre numele socrului meu (decedat), ... (vezi toată discuția)
Asociatie culturala sanda1956 sanda1956 1. De unde obtin formularul pentru obtinerea dovezii de disponibilitate a numelui asociatiei? 2. Sediul as. va fi intrun local al primariei. Ce acte ... (vezi toată discuția)