Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intimat pentru fond??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intimat pentru fond??

Buna ziua!
Am primit o citatie care zice cam asa:
"Subsemnatul este chemat in aceasta instanta camera 64, c1c, in ziua de 3 noiembrie 2008 , ora 8:30, in calitate de martor, in proces cu IPJ satu mare in calitatea de intimat pentru fond - plangere contraventionala etc
- in caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa."
Ce inseamna intimat pt fond? Habar nu am de ce m-au chemat in calitate de "martor".
Dumneavoastra aveti calitatea de martor intr-un proces ce are ca obiect "Plangere inpotriva unui proces-verbal de contraventie". In acest dosar IPJ Satu-Mare are calitatea de intimat iar o alta parte (pe care nu o nominalizati aici) are calitatea de petent. Probabil sunteti trecut ca martor pe respectivul proces-verbal sau una dintre parti v-a propus ca martor. Cred ca ar fi bine sa va prezentati la proces.
Pe respectiva citatie nu scrie cine m-a chemat ca martor. E posibil sa fiu chemat ca martor fara sa stiu?
Mai scrie ca in caz de neprezentare se va trimite un inscris. Ce inseamna asta?
Eu nu cred ca voi putea merge deoarece stau in Cluj (flotant) iar la Satu Mare merg doar vara in rest o data pe luna.
Pot sa patesc ceva daca nu ma prezint?
Puteti primi o amenda.
Poate va aduceti aminte daca v-a oprit politia si ati semnat un proces-verbal.
Nu am semnat nici un proces verbal. De obicei sunt atent la ce semnez.
In cazul in care nu sunt citat de politie ci de invinuit, tot primesc amenda in caz de neprezentare?
Sunteti citat de catre instanta, nu de petent sau de politie.
Poate ati avut un accident. Nu avem de unde sa stim pentru ce sunteti chemat.