Forum Discuţii juridice Executare silită girant
Discuție deschisă în Executare silită

girant

Buna ,am girat un coleg care nu a mai platit ratele ,acum mi/a facut proprire pe salariu . Care este procedura de a ma indrepta impotriva creditorului ,o actiune in regres?trebuie mai intai creditorul notificat?Multumesc anticipat pt. raspunsurile dumneavoastra#-o#-o#-o
Formulati o notificare impotriva colegului care are calitatea de debitor in contractul de imprumut. Daca nu raspunde, formulati o actiune in regres impotriva lui. Creditorul nu trebuie notificat pentru ca nu il intereseaza actiunea dvs., el isi recupereaza creanta de la debitorul solvabil. Cel mult poate deveni intervenient in proces.
Multumesc Lucian ,este obligatoriu notificarea prin executor ?