Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizare bugetari 2012
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizare bugetari 2012

Vin si eu cu o intrebare: a auzit cineva ceva despre salarizarea bugetarilor in 2012? Poate mi-a scapat mie, insa chiar n-am vazut nici un act normativ in acest sens pana acum si mi se pare prea frumos sa aplicam la anul coeficientii din legea 284/2010:D:D
apropo, dar copy/paste e eronat, OUG 80 care NUMAI completeaza art.11 OUG 37 suna cam asa:
Ordonanţă de urgenţă nr. 80/2010
din 08/09/2010

pentru completarea art. 11 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor măsuri financiare în domeniul bugetar

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 636 din 10/09/2010

Actul a intrat in vigoare la data de 10 septembrie 2010

Tematici

Reglementări
Buget
Financiar

Având în vedere necesitatea asigurării cu prioritate a finanţării din împrumuturile contractate de unităţile/subdiviziunile administrativ-teritoriale a continuării şi finalizării investiţiilor publice de interes local, aflate în curs de implementare,
luând în considerare faptul că arieratele bugetare înregistrate la nivelul unităţilor/subdiviziunilor administrativ-teritoriale se reflectă în deficitul bugetului general consolidat, precum şi faptul că neachitarea de către unităţile/subdiviziunile administrativ- teritoriale a obligaţiilor de plată faţă de operatorii economici, decurgând din contractele încheiate pentru executarea investiţiilor publice de interes local şi a căror finanţare se poate asigura din împrumuturi, conduce la înrăutăţirea activităţii financiare a acestor operatori,
având în vedere că neadoptarea în regim de urgenţă a prezentului act normativ conduce la blocarea implementării investiţiilor de interes pentru comunităţile locale,
în considerarea faptului că aceste elemente vizează interesul general public şi constituie situaţii de urgenţă şi extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată,
în temeiul art. 115 alin. (4) din Constituţia României, republicată,

Guvernul României adoptă prezenta ordonanţă de urgenţă.

Articol unic. - La articolul 11 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 37/2008 pentru reglementarea unor măsuri financiare în domeniul bugetar, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 276 din 8 aprilie 2008, aprobată cu modificări prin Legea nr. 275/2008, cu modificările şi completările ulterioare, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins:
"(4) În situaţia în care în cursul exerciţiului financiar comisia prevăzută la alin. (3) a emis autorizări pentru efectuarea de trageri din finanţările rambursabile contractate sau care urmează a fi contractate de unităţile/subdiviziunile administrativ-teritoriale, a căror valoare însumată reprezintă cel puţin 80% din limita anuală pentru trageri stabilită în condiţiile alin. (1), aceasta autorizează efectuarea de trageri cu parcurgerea succesivă a următoarelor etape:
a) maximum 10 milioane lei pentru fiecare cerere de tragere din împrumuturile contractate de unităţile/subdiviziunile administrativ-teritoriale;
b) în cazul cererilor de tragere din împrumuturile contractate de unităţile/subdiviziunile administrativ-teritoriale a căror valoare depăşeşte suma de 10 milioane lei, pentru valoarea care depăşeşte această sumă se aplică principiul pro rata la suma rămasă disponibilă după autorizarea efectuării de trageri, prevăzută la lit. a);
c) în cazul în care după autorizarea efectuării de trageri, prevăzută la lit. b), rezultă diferenţe, până la acoperirea integrală a cererilor de trageri ale unităţilor/subdiviziunilor administrativ-teritoriale, diferenţele se autorizează pentru a fi efectuate în anul următor, cu încadrarea în limita anuală;
d) în cazul finanţărilor rambursabile care urmează a fi contractate, tragerile se autorizează pentru a fi efectuate începând cu anul următor, cu încadrarea în limitele anuale, în condiţiile legii. Dacă suma rămasă disponibilă din limita anuală aferentă unui exerciţiu financiar este depăşită de valoarea însumată a cererilor de trageri pentru anul respectiv, se aplică principiul pro rata, iar diferenţele se autorizează pentru a fi efectuate în anul următor."

PRIM-MINISTRU
EMIL BOC
Contrasemneaza:
Ministrul finantelor publice,
Gheorghe Ialomitianu
Ministrul administratiei si internelor,
Vasile Blaga

ATATA!!!!
DACA COMPLETEAZA CU UN ARTICOL UNIC, CUM ATI MAI GASIT SI ALTE ARTICOLE DOMNU...?
ContSters233010, utilizator
PENTRU ANUL 2012 INCA NU A INTRAT NICI UN ACT NORMATIV IN VIGOARE, AFARA DE LEGEA 284/2010. INSA VA FI PUBLICAT IN MO UN NOU ACT NORMATIV CARE SA REGLEMENTEZE ETAPA SALARIZARII PE ANUL 2012, INSA DATORITA FAPTULUI CA INCA NU S-A APROBAT NICI BUGETUL PE ANUL 2012, EVIDENT CA NICI LEGEA SALARIZARII BUGETARILOR PE 2012 INCA NU E APROBATA.
INSA DIN CE AM AUZIT PE LA MINISTERUL FINANTELOR NU SE SCHIMBA NIMIC IN REINCADRAREA NOASTRA INCEPAND CU 1.1.2012, LA SALARIUL DE BAZA, INSA SUNT ANUMITE DREPTURI CARE VOR FI SUSPENDATE, PRECUM PROMOVAREA IN GRADUL PROFESIONAL. ASTA E! ATATA E!
CUM SA VINA O ORDONANTA DE URGENTA A GUVERNULUI, DIN 2010, CARE E DE FAPT O COMPLETARE A UNUI ARTICOL DINTR-O ALTA ORDONANTA DE URGENTA A GUVERNULUI, SA DEVINA MAI PRESUS DE O LEGE A PARLAMENTULUI ROMAN? CE AR INSEMNA ASTA ?
ar însemna că trăim în România.

2. După articolul unic, care devine articolul I, se introduce un
nou articol, articolul II, cu următorul cuprins:

ATATA!!!!
DACA COMPLETEAZA CU UN ARTICOL UNIC, CUM ATI MAI GASIT SI ALTE ARTICOLE DOMNU...?

V-am arătat în postarea precedentă exact de unde am luat actul normativ. Respectiv de pe site-ul camerei deportaţilor X-(. oricum să îmi lăsaţi o adresă de mail să vă trimit şi textul complet când va apărea în monitorul oficial B-).

Valentin Iftimiu , Consilier juridic
Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a semnat miercuri, 14 decembrie, urmatoarele decrete:
Legi promulgate:

Decret pentru promulgarea Legii privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.80/2010 pentru completarea art.11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar;

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

Legea 281/2011 a pus din nou capac serviciilor de evidenta. Pe unii ii tine statul tot cu salarii mari in timp ce colegii lor raman saraci si plini de datorii intrucat desii muncesc la fel sunt platiti cu sume infime de 600 lei. Si mai vorbim de cariera functionarului public. E o rusine aceasta lege si o jignire adusa functionarilor publici.