Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data demisie acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data demisie acordul partilor

Ultima zi de lucru a unui angajat de-al nostru este: 23 Dec 2011.
Ne vom desparti cu acordul partilor.

Care trebuie sa apara ca zi a incetarii contracului de munca?
Mentionez ca zilele de repaus (sambata si duminica), nu sunt zile lucratoare in cadrul companiei noastre.

Daca nu stabilim ziua de 24 (sambata) ca prima zi in care nu mai lucreaza, 26 Dec (luni) este sarbatoare legala, deci imi revine 27 ca prima zi lucratoare.
Asta inseamna ca trebuie sa platesc si ziua de 26, nu?
Nu e o problema asta insa mi-as dori tare mult sa stiu sigur care este solutia la problema asta atat de des discutata.

Multumesc,
daca 23 este ultima zi de lucru nu mai trebuie sa platiti nici o zi in plus.
Data incetarii est 23, ultima zi de activitate.
(Anul calendaristic inceteaza la data de 31 dec., ultima zi a anului).
Multumesc frumos de raspunul prompt.
Totusi, eu doresc sa il platesc pe 23 Dec, deoarece lucreaza pana la ora 18.
Cum pot sa pontez ziua, sa o platesc si in acelasi timp sa imi apara ca data incetarii contractului.
Se considera ca inceteaza dupa ce si-a terminat orele de lucru?

Stiu ca se discuta mult pe tema asta.....
23 decembrie
Totusi, eu doresc sa il platesc pe 23 Dec

Sigur trebuie platit pe 23 dec., este legal fiind ultima zi de activitate.
Incetarea are loc la sfarsitul zile de activitate. In acea ultima este este salariat cu toate drepturile.
ContSters42179, utilizator