avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Taxa de timbru Opozitie la Executare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Taxa de timbru Opozitie la Executare

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.

Care este taxa judiciara de timbru si timbrul judiciar pentru opozitia la executare cambiala si unde se plateste? La trezoreria oponent-debitorului sau la cea a intimatului?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: maque , utilizator 11:19, 12 Decembrie 2011
Exista mai multe opinii pe tema aste.
Intr-o opinie, taxa judiciara se calculeaza la valoare, conform art.2 alin.1 din Legea nr.146/1997.
Intr-o alta opinie, taxa ar fi datorata la fel ca si pentru contestatia la executare (art.2 alin.2 din Legea nr.146/1997)
Am observat din practica tendinta instantelor de a opta pentru cea de-a doua varianta.
Va multumesc pentru promptitudine.
Valoarea somatiei este 8018.06 lei. in acest caz trebuie achitat 194 lei (conf celei de-a doua variante) la domiciliul debitorului?
Da, 194 lei la Directia de Impozite si Taxe Locale de la domiciliul debitorului.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa timbru maque maque Buna ziua, Am rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea speta: Am avut calitatea de oponent-debitor intr-un dosar de opozitie la executarea cambiala. Dupa ... (vezi toată discuția)
Care este valoarea taxei de timbru si a timbrului judiciar in cazul unei contestatii la executare? ContSters229751 ContSters229751 Care este valoare taxei de timbru si a timbrului judiciar in cazul unei contestatii la executare cheltuieli executare - 620 lei (vezi toată discuția)
Contestatie la executare cirus cirus Care sunt conturile de la trezorerie ale primariei care se pot bloca ( pe forum nu se ia in general apararea institutiilor publice- in cazul meu s au ... (vezi toată discuția)