Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Taxa de timbru Opozitie la Executare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Taxa de timbru Opozitie la Executare

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.

Care este taxa judiciara de timbru si timbrul judiciar pentru opozitia la executare cambiala si unde se plateste? La trezoreria oponent-debitorului sau la cea a intimatului?

Multumesc.
Exista mai multe opinii pe tema aste.
Intr-o opinie, taxa judiciara se calculeaza la valoare, conform art.2 alin.1 din Legea nr.146/1997.
Intr-o alta opinie, taxa ar fi datorata la fel ca si pentru contestatia la executare (art.2 alin.2 din Legea nr.146/1997)
Am observat din practica tendinta instantelor de a opta pentru cea de-a doua varianta.
Va multumesc pentru promptitudine.
Valoarea somatiei este 8018.06 lei. in acest caz trebuie achitat 194 lei (conf celei de-a doua variante) la domiciliul debitorului?
Da, 194 lei la Directia de Impozite si Taxe Locale de la domiciliul debitorului.
Multumesc !