Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Acuma 5 ani,bunicul a decedat, bunica supravietuind pana in prezent. Cu 5 ani inainte de a deceda, bunicul a donat nepotilor toate bunurile sale, donatia avand inserata o clauza de intretinere pana la deces, clauza care a fost indeplinita, bunica fiind in prezent in intretinerea nepotilor. Bunica are un fiu din afara casatoriei, care acum, dupa 5 ani, vrea sa introduca o actiune in instanta pentru a beneficia de o parte din bunurile care au fost donate nepotilor. Mentionez ca dupa decesul bunicului nu a fost deschisa succesiunea.
Cum ar trebui procedat intr-o astfel de situatie?
Multumesc.
din moment ce bunica inca nu a decedat, fiul ei din afara casatoriei nu are ce mosteni inca... iar bunica daca vrea poate acum sa isi vanda partea ei in baza unui contract de intretinere nepotilor astfel incat fiul ei sa nu poata ataca nimic dupa decesul acesteia