Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditiile de incetare a CIM pentru a beneficia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditiile de incetare a CIM pentru a beneficia de somaj

Care sunt conditiile de incetare a contractului de munca pentru a beneficia de indemnizatia de somaj?
Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj este necesar ca incetarea contractului individual de munca sa se faca in temeiul art 65 alin. 1 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii - concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului, iar potrivit art. 34 alin. a din Legea 76/2002 persoana are un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 5.
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:

a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;

b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;