avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se interpreteza legea privind recunostinta fatza ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se interpreteza legea privind recunostinta fatza de eroii martiri?

Buna seara! Am o nelamurire si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra.Sunt beneficiar al Legii 341/2004 Legea recunoştinţei faţă de eroii martiri şi luptătorii care au
contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989.Conform Legii primesc o indemnizatie lunara. In lege articlul 5 alineat 2 are urmatorul text,, (2) Drepturile acordate conform prezentei legi nu sunt considerate
venituri, nu se impozitează şi nu afectează acordarea altor drepturi.''
As dori sa stiu daca am dreptul sa cer scutire la caldura, stiu ca trebuiesc adunate toate veniturile membrilor familiei si apoi se imparte la cati membrii sunt in familie si daca nu depasim un barem ne incadram la scutire.Va rog sa ma ajutati la calcul trebuie sa adaug si indemnizatia de revolutionar sau nu.Va multumesc anticipat! Astept raspunsul dumneavoastra la adresa lili_olarescu@yahoo.com
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 11:04, 11 Octombrie 2008
Daca legea prevede ca "(2) Drepturile acordate conform prezentei legi nu sunt considerate venituri, nu se impozitează şi nu afectează acordarea altor drepturi'', indemnizatia de revolutionar nu se adauga la calculul veniturilor membrilor familiei. Dar pentru a evita "anormailitatea" in aplicarea legii, consultati-i si pe cei la care depuneti actele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea pensiilor olimiha olimiha Buna seara, Noua lege a pensiilor va afecta legea 341/2004 privind drepturile financiare a celor care fac obiectul legii? Multumesc (vezi toată discuția)
Contributia de intretinere in favoarea minorilor carmenm_lazar carmenm_lazar daca fostul sot beneficiza de prevederile Legii nr. 341 din 12 iulie 2004 Legea recunostintei fată de eroii-martiri si luptătorii care au contribuit la ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de reintregire a salariilor lili olarescu lili olarescu indemnizaţiile pentru eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele ... (vezi toată discuția)