Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art. 320 indice1
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art. 320 indice1

Buna ,in situatia in care inculpatul desi legal citat nu a stiut de existenta dosarului penal deoarece a fost plecat in stainatate ,se mai poate prevala in recurs de prevederile art. 320 daca la urm penala a recunoscut faptele savarsite ?/o tentativa la art. 215 pentru care a fost condamnat la fond la un an inchisoare cu suspendare.Situatia devine dificila atat timp cat mai are un dosar de evaziune unde va fi unde va fi sigur condamnat putand astfel sa/i revoce susp. si sa/i dea cu executare .Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri . Dumnezeu sa va ajute.
situatia este complexa si necesita o analiza pe dosar , nu doar a textelor de lege, recomand sa se tina seama si de acest lucru :(
se poate
vezi Deciziile Curtii Constitutionale nr. 1470/2011 si nr. 1483/2011