avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lege penala favorabila in baza 320 ind.1 CprP
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Lege penala favorabila in baza 320 ind.1 CprP

Buna ziua. Sora mea a fost condamnata la o pedeapsa de 4 ani cu executare pentru un furt calificat. Hotararea a ramas definitiva la data de 20.01.2011. Nu a beneficiat de 320(1), iar acum se afla in penitenciar pt executarea pedepsei.

Ce putem face ca ea sa beneficieze de 320(1) pentru a scadea din 4 ani cat a luat initial la 3 ani, o pedeapsa mai rezonabila in limita legii ?

Multumesc mult !
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:10, 3 Mai 2012
Din pacate fiind deja in executarea pedepsei nu mai poate beneficia de prevederile art.320 ind.1 Cod procedura penala
Cititi Deciziile Curtii Constitutionale nr. 1470/2011 si nr. 1483/2011 publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 853 din data de 2 decembrie 2011, referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 320 ind.1 din Codul de procedura penala.
ma tem ca nu se mai poate face mai nimic
pai si e e corect ca cei ce sunt cercetati acum sa beneficieze de reducerea pedepsei iar cei ce au fost cercetati sa nu beneficieze ? Oare unde exista echitatea legii penale ?
Asa m-am gandit si eu dar nu aveti ce sa faceti cu sanse reale ceva.
Puteti plati un avocat sa faca demrsuri dar va costa mult si nu aveti sanse mari sa se schimbe ceva.
Fara avocat nu are nicio sansa.
Nu aveti nicio sansa nici cu 10 avocati platiti. Legea este cat se poate de clara. Nu se aplica celor condamnati.
Din cate observ condamnarea a fost pe 20.01.2012, legea este din 2010, ati fi avut timp sa invocati prevederile acesteia.

Prevederile art 320^1 nu se pot aplica retroactiv deoarece acest articol prevede o procedura simplificata a judecatii nu doar o reducere a limitelor de pedeapsa. Ce s-ar intampla daca miile de detinuti din tara ai dori o rejudecare?

De asemenea, inainte de Legea 202/2010 prin care s-a introdus art 320^1, recunoasterea vinovatiei reprezenta o circumstanta atenunanta care putea duce la aplicarea unei pedepse mai mici. Din moment ce a primit 4 ani pt furt calificat inseamna ca pedeapsa a fost oricum cu mult redusa, limitele situandu-se intre 3 si 15 ani.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Mai 2012
ContSters178374, utilizator

Alte discuții în legătură

Reducerea pedepsei cu o treime juganaru75 juganaru75 Am pe cineva condamnat pentru ucidere din culpa la trei ani cu executare. A recunoscut fapta dar nu a beneficiat decat de circumstante atenuante. Sentinta sa ... (vezi toată discuția)
Ramas fara cale de atac ? Lauraella21 Lauraella21 Prietenul meu a fost condamnat in baza art.208 alin.1 raportat la art.209 alin.1 lit.a, g şi i cod penal, cu aplicarea art.3201 cod proc.pen., la o ... (vezi toată discuția)
Se poate beneficia de disp. art. 320/1 cpp in cazul admiterii in principiu a cererii de rejudecare in caz de extradare - art. 522/1 cpp ??? uttzza uttzza In cazul admiterii in principiu a unei cereri de rejudecare in baza art. 522/1 CPP, la termenul fixat de catre instanta se pot invoca prevederile art. 320/1 ... (vezi toată discuția)