Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum aflu daca s-a prescris?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum aflu daca s-a prescris?

Am o datorie la banca de vreo 3 ani-e o suma mare,astfel ca nu o mai pot da inapoi niciodata.Am poprire pe contul de salar,banii ii iau numerar,de vreo 3 ani...nu a venit angajatorului o sentinta de a-mi popri 30% din salar...cum aflu daca s-a prescris?Am garantie personala,in favoarea unei societati care acum este falimentara.banca s-a indreptat impotriva mea.eu nu am nici bani nici bunuri pe numele meu...
multumesc celor care imi raspund
Dahrma a scris:

.Am poprire pe contul de salar,banii ii iau numerar,de vreo 3 ani...nu a venit angajatorului o sentinta de a-mi popri 30% din salar..

Daca nu exista hotarare irevocabila in ce temei a fost aplicata poprire pe drepturile dvs banesti?

executorul bancar a cerut poprirea pe card -eu nu am primit nici o hotarare de la executorul judecatoresc prin care ma instiinteaza ca voi avea poprire...pot primi salariul numerar pana cand angajatorul va primi o hartie prin care sa mi se retina 30% din salar. tot ce am putut obtine de la banca a fost un numar de dosar,pe care l-am cautat peste tot la tribunal si la judecatorie...dar nu am gasit...
Dahrma, utilizator
Pentru lamuriri suplimentare contactati executorul bancar
contractul era cu titlu executoriu
Normal era ca executorul judecatoresc pentru respectarea si aplicarea unitara a procedurii legale de executare sa emita somatie cu obligatiile de plata
In cauza contractul de credit fiind cu titlu executoriu,executorul judecatoresc a obtinut de la instanta incuviintarea executarii dvs si a dispus poprirea de drepturile dvs salariale
De vreme ce aveti poprire pe contul de salarii,nu se poate invoca ca executorul nu a desfasurat procedura , etapele sau actele de executare silita
Decretul nr. 167/1958 privitor la prescripţia extinctivă, republicat in Buletinul Oficial nr. 11 din 15.07.1960, care prevede la articolul 3:
"Termenul prescripţiei este de 3 ani, iar în raporturile dintre organizaţiile socialiste, de 18 luni."
(partea cu organizatiile socialiste nu mai e, in mod evident, de actualitate, fiind declarata neconstitutionala prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 72/1994).
In concluzie, daca timp de 3 ani de la scadenta creditorul tau nu a luat nici o masura pentru recuperarea creantei, nu mai poate apela la instantele judecatoresti.
Din mesajul dvs rezulta ca executorul in termenul legal a desfasurat acte/actiuni pentru executarea dvs silita
ynocentta, utilizator