Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scoala postliceala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scoala postliceala

Buna ziua,
As ruga sa mi se spuna daca scoala postliceala se ia in calcul la stabilirea vechimii in cazul pensionarii pentru limita de varsta.Va multumesc.
roshu a scris:

Buna ziua,
As ruga sa mi se spuna daca scoala postliceala se ia in calcul la stabilirea vechimii in cazul pensionarii pentru limita de varsta.Va multumesc.

Nu se ia in calcul ani in care ati urmat scoala liceala, la stabilirea pensiei.
In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite perioade asimilate, in care asiguratul a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.
Multumesc pentru raspuns.
Totusi, nu stiu daca ati observat ca ma refer la o scoala comerciala, curs de zi, de 2 ani urmata in continuarea liceului.
Aceasta ar putea fi luata in calcul dupa modelul invatamantului universitar?
Va multumesc.
:hm:
1. In mesajul initial nu faceti referire decat la scoala postliceala si nimic altceva.
2. Legea nr.19/2000 face referire numai la cursurile de zi ale invatamantului universitar. Prin urmare, numai anii in care ati urmat cursurile la zi ale invatamantului universitar se iau in considerare la stabilirea pensiei.