avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenirea la serviciu dupa 2 ani de CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenirea la serviciu dupa 2 ani de CCC

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o informatie: ziua in care trebuie sa ma intorc la serviciu dupa 2 ani de concediu de crestere a copilului! Am un copil nascut pe 16 decembrie 2009, eu trebuie sa imi reiau activitatea pe 16 decembrie 2011 sau 17 decembrie 2011? Potrivit legii plata indemnizatiei mele este facuta de catre stat pana pe 16 decembrie 2011 inclusiv, nu e normal ca incetarea suspendarii CIM sa se reia de pe 17 decembrie 2011? Daca ma intorc la serviciu de pe 16 decembrie 2011 cine imi va plati acea zi de lucru, angajatorul care imi spune ca trebuie sa revin pe 16 sau statul? Daca ma plateste statul de ce trebuie sa revin pe 16 si nu pe 17, de cand voi fi platita? Spune-ti-mi va rog legea care prevede ziua intoarcerii la serviciu! Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:25, 15 Decembrie 2011
Suspendarea inceteaza la data implinirii varstei de doi ani a copilului, iar reluarea activitatii se face cu ziua imediat urmatoare celei in care copilul a implinit varsta de doi ani ....

Plata indemnizatiei inceteaza cu ziua urmatoare celei in care copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap.... art.11 OUG nr.148/2005 sau , dupa caz, art.16 alin1 lit.a OUG nr.111/2010

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Durata ccc? Catalin__B Catalin__B Buna ziua,daca copilul implineste varsta de 2 ani pe 16 martie,eu cand trebuie sa ma prezint la munca? Pe 16 sau pe 17 martie?Multumesc! (vezi toată discuția)
Intoarcere la servici dupa concediu crestere copil MONICA HRIB MONICA HRIB Buna ziua,am nascut un copil pe 6 iulie 2010 cand trebuie sa ma intorc la muncă? (vezi toată discuția)
Cand ma intorc la servici? maddy33 maddy33 Buna ziua.Sunt in concediu pentru cresterea copilului de pana la doi ani.Copilul inplineste pe 17 februarie 2 ani.As vrea sa va intreb cand trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)