Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenirea la serviciu dupa 2 ani de CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenirea la serviciu dupa 2 ani de CCC

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o informatie: ziua in care trebuie sa ma intorc la serviciu dupa 2 ani de concediu de crestere a copilului! Am un copil nascut pe 16 decembrie 2009, eu trebuie sa imi reiau activitatea pe 16 decembrie 2011 sau 17 decembrie 2011? Potrivit legii plata indemnizatiei mele este facuta de catre stat pana pe 16 decembrie 2011 inclusiv, nu e normal ca incetarea suspendarii CIM sa se reia de pe 17 decembrie 2011? Daca ma intorc la serviciu de pe 16 decembrie 2011 cine imi va plati acea zi de lucru, angajatorul care imi spune ca trebuie sa revin pe 16 sau statul? Daca ma plateste statul de ce trebuie sa revin pe 16 si nu pe 17, de cand voi fi platita? Spune-ti-mi va rog legea care prevede ziua intoarcerii la serviciu! Multumesc mult!
Suspendarea inceteaza la data implinirii varstei de doi ani a copilului, iar reluarea activitatii se face cu ziua imediat urmatoare celei in care copilul a implinit varsta de doi ani ....

Plata indemnizatiei inceteaza cu ziua urmatoare celei in care copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap.... art.11 OUG nr.148/2005 sau , dupa caz, art.16 alin1 lit.a OUG nr.111/2010