Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand ma intorc la servici?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand ma intorc la servici?

Buna ziua.Sunt in concediu pentru cresterea copilului de pana la doi ani.Copilul inplineste pe 17 februarie 2 ani.As vrea sa va intreb cand trebuie sa ma intorc la servici : vineri 17 .02. 2012 sau de luni 20.02 2012 ?Si va rog sa imi precizati si arrticolul din lege care prevede acest lucru ca sa pot discuta cu angajatorul in cunostinta de cauza.Va multumesc anticipat.
Reluarea activitatii, teoretic , se face in data de 18.02.2012 .... dar avand in vedere ca aceasta este o zi nelucratoare, efectiv va trebui sa reveniti la munca in data de 20.02.2012.

Ordinul nr.1474/2011:
8. Situatie
Când încetează dreptul la indemnizaţia pentru creşterea copilului şi care este ziua în care se reia activitatea profesională?

RSolutie:
Potrivit prevederilor art. 16 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului încetează cu ziua următoare celei în care copilul a împlinit vârsta de 1 an, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap. Astfel, dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului va înceta în aceleaşi condiţii şi acest lucru tocmai pentru a evita suprapunerea de drepturi în ziua în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani, respectiv: dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului şi dreptul la salariu în ziua întoarcerii la activitatea profesională. Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani.