avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand ma intorc la servici?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand ma intorc la servici?

Buna ziua.Sunt in concediu pentru cresterea copilului de pana la doi ani.Copilul inplineste pe 17 februarie 2 ani.As vrea sa va intreb cand trebuie sa ma intorc la servici : vineri 17 .02. 2012 sau de luni 20.02 2012 ?Si va rog sa imi precizati si arrticolul din lege care prevede acest lucru ca sa pot discuta cu angajatorul in cunostinta de cauza.Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:47, 8 Februarie 2012
Reluarea activitatii, teoretic , se face in data de 18.02.2012 .... dar avand in vedere ca aceasta este o zi nelucratoare, efectiv va trebui sa reveniti la munca in data de 20.02.2012.

Ordinul nr.1474/2011:
8. Situatie
Când încetează dreptul la indemnizaţia pentru creşterea copilului şi care este ziua în care se reia activitatea profesională?

RSolutie:
Potrivit prevederilor art. 16 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului încetează cu ziua următoare celei în care copilul a împlinit vârsta de 1 an, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap. Astfel, dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului va înceta în aceleaşi condiţii şi acest lucru tocmai pentru a evita suprapunerea de drepturi în ziua în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani, respectiv: dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului şi dreptul la salariu în ziua întoarcerii la activitatea profesională. Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

reintoarcere munca din ccc giugiuc giugiuc Buna ziua...am si eu o nelamurire....momentan sunt in CCC pana pe 5 august 2012...doresc sa stiu care este data la care trebuie sa ma intorc la munca? 5 sau 6 ... (vezi toată discuția)
Concediu cresterea copilului comandanut comandanut sotia mea a nascut pe 1.06.2011 dar dosarul pentru indemnizatie a fost depus pe 4 .08.2011 pentru o perioada de 2 ani . pana cand va primi indemnizatie si pe ... (vezi toată discuția)
Intoarcere la serviciu din ccc marianachereches marianachereches Buna ziua !!! am nascut un copil pe data de 25 august 2012 va rog sa.mi comunicati data exacta dupa doi ani , cind trebuie sa ma intorc la servici ,,,avind in ... (vezi toată discuția)