Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj pentru angajatii cu timp partial
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj pentru angajatii cu timp partial

Poate o persoana angajata cu timp partial de 2 ore/zi la 2 societati sa beneficieze de somaj cand are cate 24 luni cotizate? deci 4 ore total/zi, 24 luni ?
Multumesc.
Daca in ultimele 24 de luni are 24 de luni lucrate cu 4 ore pe zi (cumulate cele doua CIM) atunci poate beneficia de indemnizatie de somaj.
Deci totusi se pot cumula cele 2 cim-uri? freeelis mi-a raspuns, la o alta intrebare legata de cim-uri cu timp partial ca "nu se face cumulul in cazul in care se suprapun perioadele de activitate". Va multumesc d-nul Tudor.
1. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
(1.2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncã cu timp parţial, stagiul de cotizare prevãzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncã cu timp parţial.
Va multumesc. Credeam ca nu se face cumulul in cazul SUPRAPUNERII PERIOADELOR DE ACTIVITATE
Nu are cum sa se faca cumulul in situatia in care perioada a doua c.i.m. se suprapune ... daca am 2 c.i.m. in acelasi timp nu se cumuleaza stagiu de cotizare ...