Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

sot si sotie cu un copil divorteaza,copilul ramane la tata,iar sotia se recasatoreste si da nastere la un alt copil. Cat plateste mama,pensia alimentara pentru primul copil?
Cuantumul pensiei alimentare se stabileste de catre instanta in functie de veniturile celui obligat si tinand cont de nevoile copilului
Indemnizatia pentru cresterea copilului nu poate fi urmarita pentru nici un fel de datorii si nici nu poate fi retinuta ca baza de calcul pentru pensia de intretinere datorata unui alt copil. Pensia va fi raportata la salariul minim pe economie.
mama va plati mai putin,calculul este simplu si se au in vedere ambii copiii...,trebuie sa solicitati insa instantei sa decida...,se iau in calcul veniturile nete ,permanente pe ultimile 6 luni, ale ambilor parinti si obligatiile lor fata de copiii....
Pensia alimentara pt doi copii este de 33 % . Mama trebuie sa ceara recalcularea pensiei in instanta printr-o cerere care nu se timbreaza, si sa puna la dosar copii de pe certificatele de nastere a celor doi copii si copie de pe sentinta de divort .Ea va cere scaderea pensiei tinand cont ca mai are inca un copil.Instanta poate stabili 16.5 % dar nu neaparat. Fiica mea a primit 20%. Daca nu lucreaza , suma va fi procent din venitul minim pe economie si instanta poate preciza si suma!
Mama va plati o pensie de maxim 16.5 % din venitul net realizat sau raportat la venitul minim pe economie dupa caz.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat