Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dobanda penalizatoare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dobanda penalizatoare

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea problema:

trebuie sa calculez penalitati de intarziere pentru o factura neincasata, emisa in baza unui contract care nu prevede un procent de penalitate de intarziere la plata.

Conform O13/2011 inteleg din Art. 3 (2) ca "rata dobanzii legale penalizatoare se stabileste la nivelul ratei dobanzii de referinta plus 4 puncte procentuale"

De pe sit-ul BNR am inteles ca rata dobanzii de politica monetara este de 6% pe an. Asta inseamna ca eu pot sa calculez penalitati cu un procent de 6+4=10% pe an, adica 0,0273% pe zi?

Va rog mult sa-mi spuneti daca este corect acest mod de calcul.

Va multumesc foarte mult

~ Conținut șters la cerere ~