avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasapoarte minori
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasapoarte minori

Buna seara..
Sunt mama a doi copii minori in varsta de 4 si respectiv 6 ani.Sunt divortata de ceva timp si m-am stabilit in Londra.As vrea sa stiu de ce acte are mama mea nevoie sa faca pasapoarte la copii..tinand cont ca are deja procura de la mine pt asta..Mentionez ca am decizie definitiva si irevocabila in care posed custodia copiilor..copiii purtand numele tatalui..eu dupa divort am revenit la numele de fata...multumesc anticipat !!!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:43, 21 Decembrie 2011

Documentele necesare:
-certificat de naştere al minorului, în original;
-document(e)de identitate ale părinţilor sau ale unuia dintre părinţi, al reprezentantului legal sau după caz al persoanei împuternicite, aflate în termen de valabilitate, în original;
-hotărâre judecătorească în original de încredinţare a minorului rămasă definitivă şi irevocabilă;
-procură specială pentru cererile formulate de către persoana împuternicită, în original;
-pasaportul anterior, daca este cazul;
-dovada achitării taxelor si tarifelor de emitere a pasaportului simplu electronic sau a pasaportului simplu temporar, completate pe numele titularului, în original;

Cat aveti minorii in incredintare, nu aveti nevoie si de acordul tatalui, o imputerniciti pe mama dvs in baza hotararii de divort

deci documentul meu de identitate nu este necesar?..multumesc
va e necesar dvs cand o imputerniciti pe mama

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport minor Kathyp Kathyp Ce [b]acte [/b]sunt necesare pentru [b]obtinerea pasaportului [/b]pentru minor in varsta de 6 luni? (vezi toată discuția)
Pasaport fetitei mele. Remusfloryn Remusfloryn Buna ziua.as dori sa ma informeze si pe mine cineva.ce acte necesare sunt necesare pentru ai scoate pasaportu fetitei mele.la urgenta fata este doar pe numele ... (vezi toată discuția)
Documente necesare eliberare pasaport simplu electronic alina_25 alina_25 Care sunt documentele necesare pentru elibererea de pasaport simplu electronic? Multumesc! (vezi toată discuția)