Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... medierea conflictului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

medierea conflictului de munca

Au aparut cumva norme de aplicare pentru lg.62/2011? Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Nici nu este prevazut asa ceva in cuprinsul legii ... Pentru medierea conflictelor individuale de munca sunt aplicabile prevederile art. 73 alin. (2) din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 176
(1) Modalitatea de infiintare, organizare si functionare a Oficiului de Mediere si Arbitraj al Conflictelor Colective de Munca va fi reglementata prin hotarare a Guvernului, ce va fi adoptata in cel mult 90 de zile de la intrarea in vigoare a prezentei legi.
(2) In cadrul Oficiului de Mediere si Arbitraj al Conflictelor Colective de Munca vor fi constituite corpul de mediatori si corpul de arbitri ai conflictelor colective de munca.

-Multumesc freeelis, despre situatia asta era vorba. Lucrez la procedura de lucru privind medierea conflictului de munca. Asta este.....bugetarului i se cere sa faca de toate.
Nu imi este usor deloc.
Din cate stiu ,exista un proiect in acest sens ...
[ link extern ]
Multumesc. Problema e ca din cate stiu nu pot aplica o lege a caror norme de aplicare nu sunt publicate. Si totusi de la data publicarii Lg.62/2011 au trcut deja 7 luni.