Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mediere sau nu in cazul conflictelor de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mediere sau nu in cazul conflictelor de munca?

Mi se pare mie sau este un conflict intre legea 168 priv. conflictele de munca si legea 62, a dialogului social, in ceea ce priveste medierea? Si care dintre ele se aplica. Ma refer la faptul ca L168, in art.27 alin.2 spune ca mediatorii sunt numiti de catre MMFPS iar L62, la art.178 alin.2 prevede ca partile aflate in conflict pot apela la mediere, astfel cum e reglem de L192/2006 priv. medierea.
Va intreb deoarece la nivelul jud. C-ta nici un mediator autorizat in conditiile legii 192 priv. medierea nu se regaseste pe tabelul mediatorilor publicat de MMFPS in M. Oficial. In aceasta situatie, mediatorul autorizat, ca si profesie liberala, cu lege speciala de reglem, mai poate media sau nu conflictele de munca?
Multumesc
legea 62/2011 abroga legea 168/1999 in mod expres la art 224.
Si atunci cum va explicati ca in Monitorul Oficial din august, cand s-a publicat lista mediatorilor si arbitrilor pe judete, conform noilor reglementari, NICI UN MEDIATOR autorizat din judetul Constanta nu s-a regasit pe lista mediatorilor dati de MMFPS?
or fi uitat ca lg 168 este abrogata.
Pentru medierea conflictelor individuale de munca sunt aplicabile prevederile art. 73 alin. (2) din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, cu modificarile si completarile ulterioare.