avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Intr-un litigiu de contencios administrativ pot ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Intr-un litigiu de contencios administrativ pot solicita avocat din oficiu?

Sunt intr-un proces cu academia de politie pt a anula un act administrativ de exmatriculare (abuziva) de mai bine de 6 luni si simt ca imi este tot mai greu sa ma descurc de unul singur. Nu este o cauza grea dar lipsa de pregatire in domeniu isi spune cuvantul. Situatia materiala prezenta nu imi permite sa imi angajez un avocat si as vrea sa stiu daca si in astfel de cazuri exista posibiliatatea de a avea un avocat din oficiu. Ma poate ajuta cineva?multumiri anticipate
Ultima modificare: Vineri, 16 Decembrie 2011
dragos-ionut, utilizator
Cel mai recent răspuns: dragos-ionut , utilizator 16:55, 17 Decembrie 2011
puteti solicita baroului din judetul dvs desemnarea unui aparator din oficiu, si in acest sens veti depune o cerere in acest sens si inscrisuri care sa dovedeasca situatia materiala precara (declaratie de venit, declaratie pe proprie rasp ca nu ati mai beneficiat de un aparator din oficiu in ultimul an , numarul membrilor de fam etc, toate acestea info va vor fi furnizate de catre barou)
multumesc foarte mult pt rspuns

pot solicita si baroului din bucuresti avocat din oficiu desi nu am domiciliul stabil in bucuresti?
Ultima modificare: Duminică, 18 Decembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
De ce nu solicitati un ajutor public judiciar , in baza OUG nr.51/2008 ? ...

Art. 6. - Ajutorul public judiciar se poate acorda in urmatoarele forme:
a) plata onorariului pentru asigurarea reprezentarii, asistentei juridice si, dupa caz, a apararii, printr-un avocat numit sau ales, pentru realizarea sau ocrotirea unui drept ori interes legitim in justitie sau pentru prevenirea unui litigiu, denumita in continuare asistenta prin avocat;
...

Art. 8 (1) Beneficiaza de ajutor public judiciar in formele prevazute la art. 6 persoanele al caror venit mediu net lunar pe membru de familie, in ultimele doua luni anterioare formularii cererii, se situeaza sub nivelul de 500 lei. In acest caz, sumele care constituie ajutor public judiciar se avanseaza in intregime de catre stat .

(2) Daca venitul mediu net lunar pe membru de familie, in ultimele doua luni anterioare formularii cererii, se situeaza sub nivelul de 800 lei, sumele de bani care constituie ajutor public judiciar se avanseaza de catre stat in proportie de 50%
...

Art. 11. - (1) Cererea de acordare a ajutorului public judiciar se adreseaza instantei competente pentru solutionarea cauzei in care se solicita ajutorul; .....
multumesc pt informatiile furnizate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort carmenilie76 carmenilie76 va rog din suflet sa-mi spuneti cum pot avea un avocat din oficiu pt divort! sotul meu a intentat divortul iar eu sunt in imposibilitatea de a avea unul din ... (vezi toată discuția)
Ajutor judiciar ContSters410033 ContSters410033 Buna ziua,mi a fost deschis un proces si nu am bani.cum e procedura spre s beneficia de ajutor public si avocat din oficiu si in ce măsură cu unul pot si ... (vezi toată discuția)
Asigurare asistenta juridica agneta1977 agneta1977 cum pot obtine asigurare asistenta juridica (vezi toată discuția)