Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA curs valutar - 35000 euro plafon tva ptr societatile ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

curs valutar - 35000 euro plafon tva ptr societatile neplatit de tva

sunt persoana juridica neplatitoare de tva - plafonul de tva este pana la 35000 euro
as vrea sa stiu la ce curs se calculeaza , de exemplu la data de 30.09.2008?

sau se calculeaza la cursul de la data intrari in UE 1.01.2007?

rog mult ajutatima

miraj a scris:

sunt persoana juridica neplatitoare de tva - plafonul de tva este pana la 35000 euro
as vrea sa stiu la ce curs se calculeaza , de exemplu la data de 30.09.2008?

sau se calculeaza la cursul de la data intrari in UE 1.01.2007?

rog mult ajutatima

Cursul de scgimb valutar, este cursul de schimb valutar comunicat de BNR la data aderarii, acesta este valabil pentru persoanele care au luat fiinta in cursul anului 2007 sau care au fost infiintate anterior aderarii si au depasit plafonul in 2007. Pentru anii urmatori, cursul de schimb valutar utilizat pentru calculul plafonului, este cursul comunicat de BNR la inceputul fiecarui an calendaristic. Altfel spus o sa utilizati cursul BNR de la data de 01.01.2008.
multumesc ffff mult de raspuns!

ATENTIE ARTICOLUL 152 A FOST MODIFICAT CU 1 IANUARIE 2008, CURSUL LA CARE SE CALCULEAZA PLAFONUL ESTE CURSUL DE LA DATA ADERARII, CIFRA DE AFACERI DE REFERINTA IN LEI ESTE APROX.118.000 LEI

ART. 152

Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

maccount a scris:

ATENTIE ARTICOLUL 152 A FOST MODIFICAT CU 1 IANUARIE 2008, CURSUL LA CARE SE CALCULEAZA PLAFONUL ESTE CURSUL DE LA DATA ADERARII, CIFRA DE AFACERI DE REFERINTA IN LEI ESTE APROX.118.000 LEI

ART. 152

Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

Subscriu.
am depasit plafonul in 31.10.2008 , daca iau cursul bnr de aderare.
nu as vrea, ....:( e sigur acest curs?
nu exista nici o solutie de a ocoli legea...in mod corect!!!:))