Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala

s-a facut o plngere impotriva mea la sectia de politie din comuna in care locuiesc.....am fost instiintata verbal prin fratele meu de catre organul de politie.....de mai bine de o saptamana reclamantul a primit un raspuns....lucru pe care mi l-a comunicat chiar respectivul reclamant intr-un acces de furie dar nu si ce anume i s-a comunicat ...decizia procuraturii............eu nu am primit nici un fel de instiintare scrisa nici cand s-a inceput totul nici la final...daca asta va fi finalul
Intrebarea mea este....daca nu cumva ar fi trebuit sa fiu instiintata in scris si eu pt ca asa mi se pare absolut normal atata timp cat sunt acuzata...de ce nu s-a intamplat asa si daca as putea sa fac o cerere in acest sens....unde....si formulata in ce mod...........Va multumesc
Ati primit citatie de la politie?
normal era sa vi se comunice de catre procuratura ce decizie sa luat referitor la persoana dumneavoastra.Problema este alta ,organul de politie era obligat sa va ia o declaratie in legatura cu plingerea depusa de partea vatamata-asa se numeste cel ce depune plingerea-si invinuit dumneavoastra,dar de multe ori atit politia cit si parchetul, in cazul in care considera plingerea neintemeiata ,solutioneza "la foc automat"cazul.Mai mult ca sigur ia respins plingerea.Succes mai departe

Solicitati oficial prim procurorului parchetului care a instrumentata cauza sa vi se comunice stadiul cercetarilor,eventual solutia dispusa
Din pacate, in prezent, Parchetele nu mai comunica rezolutia celui cercetat (faptuitor) in cazul in care solutia este de neincepere a urmaririi penale. Aceasta solutie este comunicata doar partii care a formulat plangerea. Ca sa aflati ce s-a intamplat in dosar puteti merge la Parchetul de pe langa Judecatoria in aria careia este situata localitatea dumneavoastra. Daca depuneti o cerere acolo, Parchetul va elibera o copie de pe solutie.
Smarian a scris:

Din pacate, in prezent, Parchetele nu mai comunica rezolutia celui cercetat (faptuitor) in cazul in care solutia este de neincepere a urmaririi penale. Aceasta solutie este comunicata doar partii care a formulat plangerea. Ca sa aflati ce s-a intamplat in dosar puteti merge la Parchetul de pe langa Judecatoria in aria careia este situata localitatea dumneavoastra. Daca depuneti o cerere acolo, Parchetul va elibera o copie de pe solutie.

Buna ziua as dori sa ma informez ca eu am fost citata de politie in legatura cu o cearta daca o pot numi asa saptamana trecuta am auzit de la mai multe persoane ca cea care ma reclamat ma povesteste si ma face femeie ....cu moravuri.. usoare .si joi dimineata mam intalnit cu ea si iam spus tu pe mine nu ma mai povesti ca o sa-ti para rau..ea mia spus este politie draga...si dusa a fost la politie si ma reclamat ..nu stiu pentru ce ca marti trebuie sa merg..dar as vrea cateva sfaturi ...eu as putea so reclam pe ea pt ca ma povesteste am martorii la cea ce a spus ea despre mine ....si eu familie am copii si cea ce spune nu este adevarat . vas ruga sa-mi dati cateva raspunsuri as putea eu sa cer sa i se faca dosar penal la politie pentru insulta si calomnie ca intentez proces??? va rog ajutatima