Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distrugere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distrugere

acu 2 luni unii mi-au spart geamurile la masina si au lovit-o cu pietre si pari.De atunci dosarul acesta sta la postul de politie.Agentul responsabil cu dosarul mi-a spus azi ca va trimite dosarul sapt viitoare la parchet ca e procuroarea in concediu dar ca procuroarea a citit dosarul si a dat neanceperea urmaririi penale conf art 217 lit b din codul penal pt ca m-am constituit parte civila.La parchet procuroarea nu am gasit-o pt ca tocmai plecase acasa dar nu era in concediu .Ce naiba sa mai fac si ce spuneti de asta#-o
Au trecut mai mult de 60 de zile de producerea evenimentului?
Ati depus plangere impotriva autorilor pentru comiterea infractiunii de distrugere?
Banuiesc ca ati facut plangere penala pt distrugere;
E sa va luati un av. si sa mergeti impreuna la Parchet sau puteti face in scris o adresa prin care sa cereti sa va comunice stadiul dosarului.
Daca va fi solutionat cu neinceperea urmaririi penale puteti face plangere impotriva rezolutiei procurorului de neincepere a urmaririi penale.
puteti face plangere impotriva rezolutiei de neincepere a urmaririi penale in temeiul art.278 c.proc.pen.
Dupa primirea raspunsului cu solutia parchetului puteti face plangere impotriva rezolutiei de neincepere a urmaririi penale in temeiul art.278 c.proc.pen.
mai multe puteti citi si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Am depus plangere la politie si au trecut de la acel moment 70 zile ce ma sfatuiti? E un caz de favorizare a infractorului din partea politistului?