Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este procedura in cazul fuzionarii a doua ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este procedura in cazul fuzionarii a doua sucursale bancare (reorganizare) - URGENT

Buna ziua,

Doua sucursale bancare fuzioneaza, urmand ca angajatii celor doua sa sustina un interviu cu cei de la HR si celelalte departamente implicate (ex sales) si un test pentru verificarea cunostintelor.
Cei de la HR au mentionat faptul ca nu exista in vigoare un ctr colectiv de munca (probabil il au pe cel la nivel de ramura)
Ni s-a comunicat faptul ca cine va pica testul si nu vor exista alte posturi vacante, contractul individual de munca va inceta conform normelor in vigoare.
Va rog sa imi spuneti ce drepturi am in situatia in care voi fi printre cei care vor fi nevoiti sa plece.
Mi se poate incheia ctr de munca pe baza necorespunderii profesionale la postul de munca, in situatia in care in 3,4 ani am corespuns si am avut rezultate foarte bune?
Cat timp va trebui sa stau in preaviz?
Este obligat angajatorul sa imi ofere salarii compensatorii?
Cum mai pot beneficia de ajutorul de somaj?

Va rog sa-mi spuneti ce drepturi am ca si angajat in situatia mentionata mai sus.

Va multumesc,
1. contractul va inceta prin desfiintarea postului nu necorespunzator
2. preaviz 15 zile
4. cereti sa va bage in somaj
Art. 75. [preavizul de concediere]
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.
(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).
Daca fuzioneaza atunci sunt incidente prevederile Legii nr.67/2006 care la art.7 dispune ca, transferul intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acestora nu poate constitui motiv de concediere individuala sau colectiva a salariatilor de catre cedent ori de catre cesionar.

In cazul in care transferul implica o modificare substantiala a conditiilor de munca in detrimentul salariatului, angajatorul este responsabil pentru incetarea contractului individual de munca - art.8 din acelasi act normativ.