avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Copyright + sursa
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Copyright + sursa

As dori sa stiu daca pot prelua informatii care cred ca sunt de folos, si sa le editez in comunitatea mea online, intradevar va fi postata sursa informatiei

Multumesc

P.S. Scuze daca am ales categoria forum gresita
Cel mai recent răspuns: silviu_stefan , utilizator 17:48, 18 Decembrie 2011
Cea mai sigura rezolvare: preluati informatiile numai cu acordul autorilor.
Sau, "vanati" informatii care sunt declarate/considerate expres ca liber de copyright.
Daca spre exemplu preluati o stire postata in alta parte puteti scrie sursa si puteti de asemenea sa cereti acordul de postare, in felul acesta nu veti avea probleme.
pai aceasta este ideea.

Exemplu copyright :

Informatiile copiate si la final va aparea Sursa cu link direct catre avocatnet.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi de autor pentru stiri dl.Escu dl.Escu Buna ziua, Vreau sa imi fac un site cu articole. Ma gandeam sa copiez niste articole de pe alte site-uri. Este ilegal ce vreau sa fac? Pe site-ul respectiv ... (vezi toată discuția)
Conditii preluare articol Zooby Zooby In ce conditii se poate prelua un articol de presa pentru a fi publicat doar in mediul online pe un blog de stiri ? (vezi toată discuția)
Drepturi de autor pentru stiri preluate prin rss ContSters241163 ContSters241163 Dorim sa realizam un site in care sa preluam stiri prin flux RSS de la alte publicatii online si pentru stirile respective dorim sa adaugam si imaginile de pe ... (vezi toată discuția)