Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare spatiu comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare spatiu comercial

O societate comerciala SRL cu doi asociati poate vinde spatiul comercial unuia din asociati la un pret modic? S-au exista alta posibilitate ca unul din asociati sa devina proprietarul spatiului?
Pretul modic se poate calcula dupa mapa notariala. (Acesta fiind si pretul minim de vanzare-cumparare).
Este nevoie de o hotarare AGA in acest sens, precum si ajutorul contabilului.
O societate comerciala poate sa valorifice catre orice alta persoana fizica sau juridica o parte din activele sale. Pretul vanzarii in cazul bunurilor imobiliare nu poate fi mai mic decat pretul de zona stabilit de Camera Notarilor Publici. Este nevoie sa se incheie hotarare AGA autentificata.
~ Conținut șters la cerere ~
cornelspiridon a scris:

Nu va impune nimeni la ce pret trebuie sa vindeti.
Pretul vanzarii este cel convenit

nu se prea poate vinde catre un asociat la un pret "convenit".

intocmiti (cereti) un raport de evaluare, si ala va fi pretul.

ca altfel...

"In cadrul unei tranzactii intre persoane afiliate, autoritatile fiscale pot ajusta suma venitului sau a cheltuielii oricareia dintre persoane, dupa cum este necesar, pentru a reflecta pretul de piata al bunurilor sau serviciilor furnizate in cadrul tranzactiei."

(art. 11 alin. 2 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal)

ContSters233047, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~